TOP 10 – markowe smakołyki lat 90-tych

Rola opakowań, strategia działań promocyjnych i marketingowych miała zdecydowanie inny charakter niż obecnie. Konkurencja była niewielka, a Nowości rynek po prostu „wchłaniał”. Powstały więc marki, które niekoniecznie były odzwierciedleniem „potrzeb” rynku, raczej wywodziły się z zagranicznych trendów lub też narodowych pomysłów. Niektóre z tych produktów przerwały do tej pory, co prawda ze zmienionym opakowaniem, reklamą, ale nadal możemy je spotkać na sklepowych półkach. Szkoda tylko, że potencjału jakie miały w latach 90-tych nie wykorzystują w czasach dzisiejszych.

Osobiście uważam, że motorem do rozwoju w zakresie marketingu/sprzedaży/wizerunku marki stanowią przeszłe doświadczenia (wnioski o polityce wdrożenia i jej efektywności), opinie o przeszłych działaniach, wyniki sprzedażowe, efektywność wykorzystanych narzędzi itd.

Tematem mojego zestawienia są SMAKOŁYKI z okresu lat 90-tych. Stwórzcie własny ranking i dołączcie go w komentarzach:)

 MIEJSCE 1GUMA DONALD Z HISTORYJKĄ OBRAZKOWĄ

pamiętacie? specyficzny smak gumy Donald wraz z komiksami był hitem lat 90 -tych. Sama miałam album z komiksami z Donalda. Produkowany przez holenderską firmę Maple Leaf B.V. Donald był hitem, a sama firma nie musiała wydawać na jego promocję zbyt wiele.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 MIEJSCE – WAFELEK KUKURUKU

Wafelek, który był hitem nie tylko ze względu na przemyślaną akcję promocyjną (TV, PRASA, PROMOCJE W SKLEPACH itp.), ale także był bardzo smaczny i niedrogi. Dzieci kupowały go jak świeże bułeczki. Film reklamowy z znaną piosenką „kukuruku jest chrupiące” była nucona nawet przez mamy:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 a oto filmik:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 MIEJSCE – LENTYLKI

Przepełnione smaczną masą czekoladową cukierki były hitem. Każdy uwielbiał rozgryzać czekoladowe „groszki”. Pomysł na opakowanie i promocje bardzo trafiony. Produkt był też dostępny w przystępnej cenie. Nie pamiętam reklamy w TV w Polsce, ale doszukałam się w Państwa producenta. Zobaczcie:)

 

 

 

 

4 MIEJSCE – GUMA DO ŻUCIA TURBO

Druga po Donaldzie Guma do żucia, która zawojowała polski rynek, produkowana przez turecką firmę Kent.
Wewnątrz każdej gumy znajduje się obrazek z wizerunkiem modelu samochodu, motocykla lub roweru. Każdy obrazek oprócz fotografii zawiera również podstawowe parametry przedstawianego pojazdu. Była to alternatywa Donalda – dla małych mężczyzn:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 MIEJSCE – LODY BAMBINO

Wreszcie Polska produkcja – Bambino – lody w kształcie podłużnej kostki na drewnianym patyku. Były to najbardziej popularne lody w Polsce. Śmietankowe, oblane czekoladą stanowiły podstawą codziennego letniego wyjścia do sklepu każdego dziecka:).

Produkcję lodów „Bambino” rozpoczęto we wczesnych latach 60., gdy rząd Polski nabył duńskie maszyny do ich wytwarzania. Lody były wytwarzane przez wiele okręgowych spółdzielni mleczarskich w kilku smakach; śmietankowym, owocowym, kawowym oraz śmietankowe i owocowe w polewie czekoladowej. Nazwa lodów pochodzi od włoskiego wyrazu bambino, czyli dziecko (Wikipedia).

 

 

 

 

 

 

 

6 MIEJSCE -WAFELEK ELITESSE

Smaczny czekoladowy wafelek, uwielbiany w szczególności przez Babcie, które dawały je swoim pociechom. Był zdecydowanie twardszy i mniej słodki niż obecna na rynku np. princessa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 MIEJSCE – GUMY DO ŻUCIA KULKI

Kupowane w paskach lub na sztuki. Szybko traciły smak, ale ze względu na swoją unikatowość (kształt, smak itp.) były lubiane przez starsze dzieci. Otoczki marketingowej wokół nich nie było praktycznie żadnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 MIEJSCE -VIBOVIT

Mimo, że z apteki to był uwielbiany przez dzieci. Zdrowy i smaczny proszek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 MIEJSCE – KAKAO

Najpopularniejszy wizerunek czekoladowego proszku do picia. Był on smaczniejszy od tego standardowego ( bardziej gorzkiego). Dzieci wyjadły go prosto z pudełka. Sam przekaz brandingowy – banalny. Żółte (rzucające się w oczy) opakowanie, obrazek ilustrujący pochodzenie – czysto, jasno i smacznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 MIEJSCE – GALARETKI

Najpopularniejsze galaretki w Polsce w tamtych latach. Wielosmakowe i pomysłowe (nazwa, wygląd – miłe skojarzenia owoców). Dzieci raczej nie kupowały ich same (z własnych kieszonkowych), więc producent targetował z reklamą w szczególności do babć i mam – z sukcesem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYRÓŻNIENIE ZA KONTROWERSYJNOŚĆ – GUMY PAPIEROSY

Chyba najbardziej kontrowersyjny produkt tamtych lat. Żując dzieci naśladowały palaczy, co spotkała się ostatecznie z koniecznością ograniczenia ich sprzedaży. Dziś na pewno pomysł umarłby w zalążku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama, Branding, Promocja – były to kiedyś mało wykorzystywane pojęcia. Produkty po prostu sprzedawały się jak tylko cechowała je świeżość, dobry pomysł i cena. Konkurencja była niewielka. Dwa rodzaje gum do żucia, wafelków itp. Dziś jest zdecydowanie trudniej. Pojęcie zarządzanie marką jest podstawą sprzedaży produktu. Warto jednak sięgać do starych czasów i obserwować jego ewolucję. Pytanie co będzie np. za 30 lat? Jak wówczas Producenci będą zabiegać o Klienta. Co będziemy jeść – czy słodycze będą jeszcze modne???:)…

 

Rola opakowań, strategia działań promocyjnych i marketingowych miała zdecydowanie inny charakter niż obecnie. Konkurencja była niewielka, a Nowości rynek po prostu „wchłaniał”. Powstały więc marki, które niekoniecznie były odzwierciedleniem „potrzeb” rynku, raczej wywodziły się z zagranicznych trendów lub też narodowych pomysłów. Niektóre z tych produktów przerwały do tej pory, co prawda ze zmienionym opakowaniem, reklamą,…

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.