TOP 10 – NAJWIĘKSZE GAFY MARKETINGOWE 2012 (ŚWIAT)

Przeglądałam ostatnio ciekawe zestawienie przygotowane przez jeden z amerykańskich portali dedykowanych newsom z świata marketingu (addweek). Kilka marketingowych gaf, jakie negatywne wpłynęły na wizerunek marki.

Oto lista TOP 10 tychże przykładów. Kolejność jak zwykle ma charakter czysto subiektywny.

10 MIEJSCE

Oddział w Arabii Saudyjskiej, jednej z największych sieci sprzedających meble – IKEA usunął sobie przy wykorzystaniu PHOTOSHOPA kobiety z wszystkich reklam i katalogu. Miało to miejsce w wrześniu, nikt (z władz Ikea) nie zorientował się przez dłuższy czas, dopiero po fakcie przeprosili za niedopatrzenie.

9 MIEJSCE

W marcowej kampanii HUGGIES – producent pieluch przygotował akcję ” TEST TATUSIOWY”, pierwszy z wyemitowanych spotów pokazywał, że jak nie ma „mam” w pobliżu to tatuś nie umie zachować się racjonalnie i sytuacja ta może zagrażać życiu dziecka. Po pokazaniu  spotu zmieniono założenia i kolejny (wypuszczony w ciągu kilku dni) całkowicie zmienił wizerunek tatusia, na kochającego, ostrożnego i odpowiedzialnego:).

8 MIEJSCE

W Lipcu do sieci dostało się zdjęcie wrzucone przez jednego z „kochających firmę” pracowników, pokazujące stojącego w sałacie sprzedawcę z hasłem „Taką sałatę podajemy w Burger King”. Sytuacja ta dotyczyła jednej z większych sieci FAST FOOD – BURGER KING. Trzech pracowników tej placówki straciło pracę, a Burger musiał się tłumaczyć.

7 MIEJSCE

Nestle w lipcu pokazało swojego bohatera maskotkę – pana Misia. Jednak nie poszło wszystko po ich myśli. Rozgorzała się dyskusja na temat podobieństwa tegoż misia do PEDOBEAR. Przypomnę tutaj (za wikipedią) co to jest ten PEDOBEAR:

Początkowo Pedobear nosił imię „Kuma”, co po japońsku oznacza „miś, gdyż to właśnie w Japonii powstał. Dopiero po przeniesieniu go z Futaba Channel na 4chan zyskał nazwę „Pedobear”.

Nazwa „Pedobear” składa się z dwóch członów:

  1. „pedo” – odnoszącego się do natury mema, jego dewiacji seksualnej jaką jest pedofilia.
  2. „bear” – odnoszącego się do wyglądu atrakcyjnego dla małych dzieci (od ang. bear – „miś”, „niedźwiedź”)

Pedobear jest znany głównie z serwisu 4chan, skąd rozprzestrzenił się na cały internet. Jest bohaterem fotomontaży z udziałem małych dzieci, przeważnie w kontekście seksualnym, które następnie są przesyłanych do działów /b/ i /gif/ w serwisie 4chan oraz do serwisów takich jak The Demotivators, oraz YouTube.Mimo swojej nazwy i natury jest postrzegany raczej jako postać budząca śmiech ze względu na swoje zachowanie i sposób przedstawienia.

Nestle oświadczyło, że usunie maskotkę.

 6 MIEJSCE

W WALENTYNKI PETA wypuściła spot, który stwierdzał, że mężczyźni wegetariani mają więcej siły witalnej podczas uprawiania seksu, aż tak, że siniaczą swoje dziewczyny. Akcja spotkała się z bardzo dużym sprzeciwem stowarzyszeń walczących z przemocą. Widzowie także skreślili takie podejście do seksu i wegetarianizmu

5 MIEJSCE

5.10.2012 pewna osoba (zapewne odpowiedzialna za social media w firmie) wrzuciła na firmowe konto STUB HUB bardzo niestosowną notkę (zdj. poniżej). Zapewne pomyliła się myśląc, ze jest zalogowana na swoim osobistym profilu. Całość przekazu brzmiała w dosłownym znaczeniu” Dzięki Bogu, że w końcu piątek, nie mogę się doczekać być się wydostać z tej piekielnej dziury”.:)

4 MIEJSCE

POPCHIPS zdecydowało się na bardzo kontrowersyjną reklamę z ASHTONEM KUTHEREM. Nienaturalna karnacja i indiański akcent nie spodobał się i reklamę szybko usunięto, gdyż zarzucono jej rasizm.

3 MIEJSCE

Właściciele Indyjskiego sklepu widać mają bardzo „historyczne” podejście do biznesu. Nazwali swój sklep HITLER, ale szybko musieli zmienić tę nazwę po ataku z wieli stron.

2 MIEJSCE

W MARCU na facebook’u pojawiła się akcja promująca jedną z najbardziej znanych wódek – BELVEDER. Zdjęcie było bardzo nietaktowane, przepełnione przemocą, nie mówiąc już o haśle. Prezes firmy w specjalnym oświadczeniu przeprosił za zaistniałą sytuację i dał darowiznę na największą w USA fundację walczącą z przemocą w rodzinie.

1 MIEJSCE

Przeprosin nie było końca, kiedy LA REDUTE opublikowała w katalogu i na materiałach promocyjnych zdjęcie biegnących dzieci promujących odzież, a za nimi gołego pana wychodzącego z wody.

zdjęcie z adweek.com.

Przeglądałam ostatnio ciekawe zestawienie przygotowane przez jeden z amerykańskich portali dedykowanych newsom z świata marketingu (addweek). Kilka marketingowych gaf, jakie negatywne wpłynęły na wizerunek marki. Oto lista TOP 10 tychże przykładów. Kolejność jak zwykle ma charakter czysto subiektywny. 10 MIEJSCE Oddział w Arabii Saudyjskiej, jednej z największych sieci sprzedających meble – IKEA usunął sobie przy…

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.