MUZYKA Z REKLAM – najbardziej znane przykłady

Generalnie oglądam reklamy w TV jedynie dla samej nauki i obserwacji trendów na rynku. Często jednak mam sposobność nie tyle oglądania co słuchania ścieżki dźwiękowej, która to ostatecznie zachęca mnie do spoglądnięcia w ekran na przedstawioną tam scenę (i mowa tu o muzyce zachęcającej jak i tak fatalnej, że aż niemożliwej do słuchania). Można do tematu wpływu rodzaju wybranej muzyki do konkretnej reklamy dyskutować godzinami. Wszystko zależne jest od koncepcji firmy, targetu, rodzaju produktu, pory roku, budżetu itd. Niektóre pomysły są mniej lub bardziej trafione. Pojedyncze stają się tak popularne, że zyskują osobne fan page lub wzmianki w mediach. Są i takie, które stają się „hymnem marki”, utożsamianym z każdą jej następną reklamą, eventem itd. Niektóre firmy wykorzystują piosenki skomponowane dla innych celów niż dana reklama, inne tworzą utwory dedykowane pod nią konkretnie, a pozostałe inwestują w piosenki promujące jedynie daną markę. Są też i takie, które parodiują lub zmieniają kiedyś  skomponowane i znane wszystkim utwory. Mogą więc nas bawić, śmieszyć, odstresowywać lub dawać do myślenia… Najważniejsze jednak czy faktycznie do nas „trafiają” – jeśli tak to „chwalmy marketingowców za ich zmysł i kreatywność”:).

Nieważne jednak z jaką kompozycją mamy do czynienia. Istotnym jest jak współgra z przekazem reklamy, produktem jaki promuje oraz treścią w niej zawartą. Jeśli idealnie – jest strzałem w dziesiątkę i trafia do świadomości wybranej grupy konsumentów.

W moim rankingu skupiłam się na tych utworach, które albo świetnie wkomponowały się w reklamowany produkt i były tworzone stricte pod niego oraz na takich, które stworzone zostały przez znane „głosy” konkretnie pod daną reklamę lub napisano je wcześniej, a teraz perfekcyjnie wykorzystano w celach promocyjnych.

Rozpoczynamy więc muzyczny przewodnik reklamowy.

I. REKLAMY Z WYKORZYSTANIEM ZNANYCH UTWORÓW

1. WEDEL – SURYKATKI

 

2. BONDUELLE – DESZCZOWA PIOSENKA

3. COCA – COLA LIGHT

4. LEWIS – JEANSY

5. PRINCE POLO

6. DHL

7. HORTEX

8. VISA

9. MACBOOK

10. OPEL MERIVA

11. OPEL CORSA

12. ŻYWIEC

13. NEXT

14. COCA – COLA ŚWIĘTA

II. REKLAMY Z DEDYKOWANYMI PIOSENKAMI
Przestawiam jedynie wybrane, takie, które wyraźnie „zapadają” w pamięć.

1. MENTOS

2. KUKURUKU

3. JOGOBELLA

4. INTERMARCHE

III. REKLAMY Z MUZYKĄ KOMPONUJĄCE SIĘ IDEALNIE
Na sam koniec prezentuję trzy przykłady harmonii między reklamą a muzyką, sprawiającej, że na chwilę zapominamy, że mamy do czynienia z przekazem reklamowym…

1. NIKE

2. NIKE (ponownie)

3. SONY

Wasze przykłady zastosowania muzyki w reklamie są zapewne inne, mój ranking jak zwykle ma charakter subiektywny z odrobiną obiektywizmu (starałam się wyszukać te komentowane, wyszukiwane i odtwarzane najczęściej). Zastanawiając się nad wpływem doboru muzyki do reklamy, a finalnym przekazem można rzec jedno – często stanowi element kluczowy w przepełnionej nudą treści, a często komponuje się tak idealnie, że zapominamy całkowicie, że to rzeczywiście REKLAMA.:). Oby tych drugich było jak najwięcej.

Generalnie oglądam reklamy w TV jedynie dla samej nauki i obserwacji trendów na rynku. Często jednak mam sposobność nie tyle oglądania co słuchania ścieżki dźwiękowej, która to ostatecznie zachęca mnie do spoglądnięcia w ekran na przedstawioną tam scenę (i mowa tu o muzyce zachęcającej jak i tak fatalnej, że aż niemożliwej do słuchania). Można do…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.