Kobiety biznesu – coraz popularniejsze pojęcie?

Coraz częściej słyszy się o intensywnych działaniach klubów zrzeszających kobiety biznesu… Działają one niemal w każdym dużym mieście, pomagają innym kobietom w realizacji celów osobistych i zawodowych, wspierają wspólnie szereg akcji charytatywnych, organizują eventy promujące konkretne działania czy dające innym osobom „power” do życia:). Sama miałam ostatnio możliwość poznania sympatycznych i otwartych kobiet tworzących stowarzyszenie „Dress for Success”, którego patronem jest bizneswoman – Grażyna Kulczyk i powiem wam moi drodzy, że odgrywa ono naprawdę ważną rolę w życiu kobiet, które pragną pozyskać nową pracę i zmienić swoje życie się na lepsze (stać się pewniejszymi siebie, nauczyć się profesjonalnie zadbać o siebie).

Dress for Success to organizacja pozarządowa. Działa od 1997 roku – siedziba jest w Nowym Jorku.Obecnie na całym świecie działa prawie sto filii, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Kanadzie i Nowej Zelandii, a w Europie - w Wielkiej Brytanii i Holandii. Organizacja bezpłatnie pomaga kobietom skierowanym do niej przez ośrodki pomocy społecznej. Zostają przygotowane do rozmowy kwalifikacyjnej – spotykają się z psychologiem i doradcą zawodowym. Dostają też odpowiedni strój, otrzymują wsparcie ze strony kosmetyczki, fryzjerki itp..W tym wszystkim panie wspierają wolontariuszki – kobiety przedsiębiorcze oraz założyciele i partnerzy. Organizacja utrzymuje się z datków sponsorów – osób indywidualnych i firm. Te drugie najczęściej ofiarowują ubrania, buty, kosmetyki, dodatki. W ciągu ponad dekady istnienia organizacja pomogła ok. 350 tys. kobiet na całym świecie. Jak wynika z gromadzonych przez nią danych, spośród uczestniczek PWG 75 proc. utrzymało pracę co najmniej przez rok, 57 proc. podniosło swoje kwalifikacje, a 62 proc. dostało awans albo podwyżkę (dane ze strony: www.america.gov). Pierwsza polska filia powstała w Katowicach. Panie były też w Poznaniu : http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/1012759,dress-for-success-pomaga-poznaniankom-wideo,id,t.html

To tylko jedna z ciekawych inicjatyw. W poznaniu działa Klub Kobiet Przedsiębiorczych, organizujący liczne spotkania o charakterze integracyjnym i edukacyjnym, biorący udział w wielu inicjatywach, wspierany przez Wielkopolski Związek Pracodawców i wspierany przez szereg innych firm( http://www.klubkp.pl/partnerzy_klubu).

Zapewne znacie jeszcze inne „kobiece” stowarzyszenia, napiszcie do mnie, a opiszę je na blogu…

Wiemy, że kobiety działają czynnie.. dlaczego? ponieważ nadal w wielu firmach panuje „dyskryminacja” w zakresie możliwości awansu i rozwoju, gdzie wysokie stanowiska przeznaczone są jedynie dla mężczyzn. Powstaje więc wiele firm zarządzanych przez kobiety, które radzą sobie świetnie (np. popularne jest to zjawisko w branży kosmetycznej). Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego założyciele firm, nie wykorzystają w pełni potencjału ambitnych kobiet z pasją? dlaczego się boją … nie umiem tego pojąć bo sama spotkałam się z takim postawami i nie wierzyłam do czasu jak nie sprawdziłam na „własnej skórze”…ale wiem jedno.. Kobiety determinacją, zaangażowaniem, kreatywnością coraz silniej akcentują swoją rolę w biznesie (co kiedyś było bardzo mało popularnym zjawiskiem, często nie do zaakceptowania) i robią to wyśmienicie, a dodatkowo jest masa innych kobiet, które je w tym wspierają.

Nie możemy jednak zapominać o „facetach”, którzy są nam niezbędni w zarządzaniu, gdyż mają także wiele cech pozytywnych:) np. decyzyjność, szybkość podejmowania decyzji, precyzja, zdolności techniczne…stąd firma, w której w pełnej synergii współpracują kobiety i mężczyźni w celu osiągnięcia wspólnego celu – to firma rozwojowa.

ps. o kwestiach damsko – męskich w biznesie jeszcze często poczytacie na moim blogu, gdyż mam wiele do napisania…:)

Coraz częściej słyszy się o intensywnych działaniach klubów zrzeszających kobiety biznesu… Działają one niemal w każdym dużym mieście, pomagają innym kobietom w realizacji celów osobistych i zawodowych, wspierają wspólnie szereg akcji charytatywnych, organizują eventy promujące konkretne działania czy dające innym osobom „power” do życia:). Sama miałam ostatnio możliwość poznania sympatycznych i otwartych kobiet tworzących stowarzyszenie…

Comments

  1. W mojej firmie także podchodzi się z dystansem do kobiet jako managerów, osobiście mam przełożonego mężczyznę, jest jedna pani manager, ale w dziale, który często przypisywany jest kobietom – dziale kadr. To nie jest motywujące, ale może to się zmieni, na co liczę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.