Kto jest ważniejszy marketingowiec czy sprzedawca?

Kto jest ważniejszy w firmie z perspektywy jej właściciela?
Zapewne każdy z Was ma swoją teorię na ten temat, w szczególności jeśli pracuje jako sprzedawca lub marketingowiec. Ja postaram się być obiektywna. gdyż miałam możliwość pracować głownie na stanowiskach łączących w sobie zarówno funkcje marketingowca i handlowca.
Dla tych, którzy nie mieli jeszcze czasu przeczytania, krótkiego wywodu na mój temat w zakładce ma blogu „o mnie”, w skrócie nadmienię tylko, że z wykształcenia jestem ekonomistą:), z zamiłowania marketingowcem, a sprzedaż mam jakoby we krwi:) Lubię to, ale lubię wyłącznie w wymiarze efektywności i unikatowości.
Mówiąc sprzedaż efektywna, mam na myśli sprzedaż wychodzącą poza standardy, wykorzystującą wszystkie możliwe narzędzia, aby zrealizować jej założone cele. I w tym momencie do akcji wkracza marketing:)

Nie chciałabym Was zanudzać wywodem na słów milion sto:), dlatego wyłącznie skrótowo, ale konkretnie wskażę kilka najważniejszych myśli w temacie sprzedaż kontra marketing.

Pytania i odpowiedzi:

  1. czy sprzedaż jest ważniejsza od marketingu? -> odp. NIE
  2. czy marketing jest ważniejszy od sprzedaży? -> odp. NIE
  3. czy marketing może działać bez sprzedaży -> odp. TAK , ale wyłącznie w firmach non profit, których celem jest maksymalizacja zysku, a promocja konkretnej IDEI.
  4. czy sprzedaż może działać bez marketingu -> odp.TAK, wykorzystując kompetencje pracowników, przekazując informację o marce ” z ust do ust”, jest to marketing „personalny firmy”, który jest najbardziej efektywny, ale jego rezultaty mogą być widoczne dopiero w dłuższym okresie czasu, po zyskaniu lojalności klienta, który będzie polecał firmę dalej.
  5. czy firma może działać bez sprzedawcy -> odp. NIE – bo nawet w mikro formie takim sprzedawcą jest właściciel. Cały czas omawiamy przypadek firm, które, aby przetrwać muszą „sprzedawać”, „inwestować”, „zdobywać klientów”.
  6. czy firma może działać bez marketingu -> odp. TAK – ale spodziewane efekty realizacji planów sprzedaży mogą zostać osiągnięte w zdecydowanie dłuższym czasie niż w przypadku wsparcia marketingowego.
  7. co jest więc ważniejsze?? -> SPRZEDAŻ musi być, aby firma zarabiała, MARKETINGOWIEC jest wsparciem dla sprzedawcy w dostarczeniu mu odpowiednich narzędzi do sprzedaży i szukania unikatowych rozwiązań na efektywne dotarcie do klienta. NIE można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem IDEAŁEM jest EFEKTYWNA komunikacja obu działach, która daje firmie niesamowity potencjał działania i ogromnego „kopa” do realizacji celów.

Idealna firma ma idealny zespół marketingowo sprzedażowy, który wspiera się wzajemnie bo:

SPRZEDAWCA widzi/ słyszy/ obserwuje to co dzieje się w praktyce na rynku, rozmawia z Klientem, a swoją postawą wpływa na rozumienie produktu przez klienta i zachęca go do zakupu. Kolejno komunikuje się z działem marketingu przekazując mu uwagi własne i klienta, wskazując problemy w celu znalezienia na nie marketingowego antidotum, czy też prosi o materiały opisujące produkt…

MARKETINGOWIEC poznaje produkt dzięki wiedzy praktycznej i teoretycznej uzyskanej dzięki wsparciu działu sprzedaży i produkcji, przygotowuje KREATYWNE I EFEKTYWNE pomysły mające na celu wyróżnienie się wśród konkurencji i przejęcie rynku, kreuje akcje marketingowe wspierające wdrożenie produktów na rynek czy też pięknie „opakowuje” informacje o produkcie (materiały reklamowe, opakowania itp.)

Tak więc żadna z tych ról nie powinna być ważniejsza. Role te powinny się przenikać i nieustannie wspierać. A jeśli w firmie nie ma marketingowca to firma powinna współpracować z ekspertem zewnętrznym, który przede wszystkim, na początku wysłucha co ma do powiedzenia sprzedaż:)

Kto jest ważniejszy w firmie z perspektywy jej właściciela? Zapewne każdy z Was ma swoją teorię na ten temat, w szczególności jeśli pracuje jako sprzedawca lub marketingowiec. Ja postaram się być obiektywna. gdyż miałam możliwość pracować głownie na stanowiskach łączących w sobie zarówno funkcje marketingowca i handlowca. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze czasu przeczytania,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.