tajemniczy NPS..
NPS – Net Promote Score to wskaźnik kondycji marki. Jest on nieznany przez wielu marketerów, a jakże przydatny w analizie sytuacji. Pozwala on monitorować kondycję marki w oparciu o poziom satysfakcji Klientów -wyrażany jako skłonność do rekomendacji. Zakłada on, że istnieje związek między tym co myślą klienci, a wzrostem firmy. Dają oni feedback na temat naszych produktów co powinno przerodzić się w konkretne działania ze strony firmy, by stymulować jej rozwój. Ważna jest także lojalność klienta sprawiająca, że marka może „wzrastać” na sile. NPS opiera się na podstawowym zapytaniu względem klienta: jak bardzo prawdopodobne jest, że polecisz markę swojemu znajomemu, oceń to prawdopodobieństwo w skali 1-10. Daje nam to obraz: (0-6) – krytycy marki, (7-8) – obojętni, (9-10)-promotorzy.
NPS =%PROMOTORÓW – % KRYTYKÓW (wyrażony liczbą). Może więc sięgać od +100 do -100. Wartość pożądana oscyluje między 50-80 np. Apple to 66, Harley Dawidson to 81.
(zachęcam do obszernego artykułu na ten temat w wydaniu Marketer +)
Gracze w liczbach
Z badań przeprowadzonych przez NoNoobs i IIBR w 2011 roku, wynika, że 3/4 respondentów powyżej 15 roku życia deklaruje grę w gry elektroniczne. Osoby w wieku 15-24 lat stanowią największą grupę graczy – 33%, osoby w wieku 25-34 stanowią 30%. Osoby powyżej 50 roku zycia stanowią 11%. Co ciekawe np. na facebbok.com 53% użytkowników to stali gracze. Dominują tu kobiety – 69% użytkowników (19% gra codziennie). Na naszej klasie na prawie 12 milionów kont miesięcznie, było ponad 3 miliona graczy. Dominuja tu kobiety – 57% graczy. Ciekawe:).
Grywalizacja
Pojecie to pojawia się coraz częściej w systemach motywacyjnych większych film. Co to jest? To inaczej zastosowanie mechaniki znanej np. z gier komputerowych do modyfikacji zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, a wszystko by zwiększyć ich efektywność działania. Uczestnik ma budować swoją pewność siebie, umiejętności pracy w grupie, zwiększać motywację do pracy dzięki przyjemności jakiej doznaje z pokonywania kolejnych wyzwań, rywalizacji, współpracy. Zadania i konkurencje będące elementem gry są tak przygotowywane by dostosować środowisko „gry” do środowiska pracy.
Rodzaje marketingu
Można powiedzieć, że lista wyodrębnionych rodzajów marketingu to: Lista wyodrębnionych rodzajów marketingu:
- marketing bezpośredni
- marketing internetowy
- marketing szeptany
- marketing wirusowy
- email marketing
- marketing zapachowy (aromamarketing)
- marketing afiliacyjny
- social media marketing
- marketing cyfrowy
- marketing mobilny
- marketing sensoryczny
- marketing sportowy
- marketing polityczny
- marketing wielopoziomowy
- marketing partyzancki
- marketing narracyjny
- marketing podstępny
- ambient marketing
- shopper marketing