Zarządzanie działem sprzedaży i marketingu w praktyce -część I

Dzień dobry,

Chciałabym Was zachęcić do lektury moich małych cykli artykułów, którymi chciałabym Was zachęcić do wypowiedzi na temat Waszych metod działania/pomysłów w konkretnej sytuacji, technik zarządzania i komunikacji. Zacznę od wniosków i przemyśleń dotyczących zarządzania w dziale sprzedaży i marketingu. Kolejne dotyczyć będą budowaniu marki i jej promocji.

Nawiązując do zarządzania chciałabym się z Wami podzielić moim doświadczeniem  w zakresie: budowania zespołu, rekrutacji, szkoleń, coachingu, rozwoju kadr, ocen okresowych, sytuacji konfliktowych, motywacji, współpracy między pracownikami, zarządzania talentami…itd.

Wnioski i opinie, z którymi zapoznacie się w opracowaniach są czysto subiektywne i ściśle związane z sytuacjami w jakich się znalazłam. Z pewnością, gdybym pracowała w każdej innej branży/ firmie sposób kształtowania personelu, jego rozwój itd. mógłby mieć zupełnie inny charakter, stałymi zostałoby z pewnością moje podejście do zarządzania i rozwijania zespołu oraz sposób podejścia do każdego z „talentów” (wychodzę z założenia, że KAŻDA osoba w zespole jest „talentem”, kwestia odpowiedniego pokierowania nim i umożliwienia mu rozwoju w strukturze firmy). Na konkretny model zarządzania, który mogłabym wdrożyć w każdej innej firmie wpływają jednak także inne czynniki zewnętrzne w postaci: polityki kadrowej firmy, misji/strategi działania firmy, dostępnych narzędzi zarządzania ludźmi i możliwości kreowania nowych (np. system motywacji, narzędzia pracy handlowca i pracowników marketingu itp.), budżety, plan strategiczny rozwoju i zasięg terytorialny, branża działania i obecne/poprzednie doświadczenie firmy w zakresie tematu zarządzania i sprzedaże, a także POTENCJAŁ pracowników (jeśli jest już zespół, który należy rozwijać).

Wyliczając wskazane determinanty mogę z pewnością stwierdzić, że nie podjęłabym się nigdy pracy na stanowisku managerskim w firmie, która nie stawia na rozwój pracowników, a jednym celem działania jest maksymalizacja zysków. Wówczas mogę potwierdzić w 100%, dostępne narzędzia motywacji i zarządzania są nierealne w zastosowaniu,  mało efektywne lub ich nie ma wcale. Podstawę rozwoju firmy stanowią jej ZMOTYWOWANI pracownicy. Firmy w których pracujące osoby cechują się : przedsiębiorczością, pracowitością, zaangażowanie, ambicją, ciągłym doskonaleniem kwalifikacji i wzbogacaniem wiedzy są najszybciej rozwijającymi się firmami w swoich branżach i w takich firmach KAŻDY chce pracować. (np. Danone, Apple, Microsoft, Bakoma, Google itd.)

Opracowania, które opublikuje na blogu będą dotyczyły mojej współpracy z Firmą zajmującą się sprzedażą produktów pochodzących z Afryki (dokładnie kosmetyków naturalnych i owocowych, naturalnych olejków, spożywczych produktów ekologicznych oraz win). Bohaterami moich wpisów będzie team, z którym współpracowałam i który miałam możliwość i „przyjemność” budować od podstaw. Chciałabym tym młodym, zaangażowanym ludziom poświecić wiele uwagi i wspomnieć o ich „walecznym sercu” w budowaniu z sukcesem całkowicie nieznanej marki. Oczywiście dla celów niniejszych opracowań ich dane pozostaną anonimowe:).

Artykuły, które wam zaprezentuje dotyczą wyłącznie moich autorskich sposobów zarządzania pracownikami, opartymi oczywiście na doświadczeniu i teorii, ale wspartymi w 70%  kreatywnością, umiejętnością wykorzystania dostępnych narzędzi marketingowych, sprzedażowych i zarządzania, efektywną komunikacją wewnętrzną, możliwością działania, rozwoju oraz ogromnych zaufaniem z strony właścicieli firmy.

Potwierdzam w tym miejscu stwierdzenie, że im większe możliwości rozwoju otrzymasz (zakładając, że pałasz ambicją, zaangażowaniem i naprawdę chcesz udowodnić przede wszystkim sobie na co się stać) tym szybciej i efektywniej jesteś w stanie rozwinąć siebie i firmę. Więc pamiętajcie, jak macie możliwości i wierzycie w siebie, nie wahajcie się podejmować „rękawicy”, działajcie z pewnością, że dzięki współpracującym ludziom, ich zaangażowaniu i poświęceniu oraz własnej determinacji osiągnięcie sukces.

Jeszcze jakiś czas temu nie wierzyłam w siebie, nie miałam odpowiedniego wsparcia w rozwoju ze strony pracodawców, wielu twierdziło, że „mała czarna kobietka” niewiele może zdziałać w świecie biznesu. Jednak na przekór tym stwierdzeniom udało mi się uwierzyć w własne możliwości, pokazać, że można się nauczyć szybko tego czego tylko się zapragnie i nieustannie rozwijać się w tym kierunku, a co najważniejsze pozyskać zaufanie, szacunek współpracowników i wspólnie dążyć do sukcesu.

Nie obawiajcie się, wpisy dotyczące poszczególnych ” etapów budowania zespołu i zarządzania nim” będą miały charakter merytoryczny i praktyczny, a nie będą analizą mojej „historii”:).

Zapraszam serdecznie do lektury. Już niebawem pojawi się mój pierwszy wpis w tym cyklu i dotyczyć będzie rekrutacji.

ps. „…

Autor: Carlos Ghosn
Pracownicy muszą być zainteresowani tym, co się dzieje w firmie. Nudna firma jest firmą nieefektywną. Trzeba stworzyć ciekawe środowisko, w którym ludzie interesują się historią, którą tworzysz, i chcą usłyszeń o szczęśliwym zakończeniu..”

Dzień dobry, Chciałabym Was zachęcić do lektury moich małych cykli artykułów, którymi chciałabym Was zachęcić do wypowiedzi na temat Waszych metod działania/pomysłów w konkretnej sytuacji, technik zarządzania i komunikacji. Zacznę od wniosków i przemyśleń dotyczących zarządzania w dziale sprzedaży i marketingu. Kolejne dotyczyć będą budowaniu marki i jej promocji. Nawiązując do zarządzania chciałabym się z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.