UDANE akcje wykorzystania marketingu wirusowego – TOP 10 zagraniczne virale
- by marketing
Jak zapewne wiecie marketing wirusowy polega na zainicjowaniu sytuacji, w której potencjalni klienci będą sami między sobą rozpowszechniać informacje dotyczące marki, produktów, akcji, usług. Całość może mieć charakter sprzedażowy lub wizerunkowy, zawsze jednak wiąże się z chęcią pozyskania jak największej sieci odbiorców. Narzędziem do tego ma być wyjątkowy pomysł, który wykorzystując często banalne narzędzia promocji budzi zainteresowanie, porusza do łez, bawi itp. Wraz z rozwojem marketingu wirusowego, który rozpoczął się w sieci od przekazów „pisemnych”, czyli gdy wypuszczano jakąś ciekawą informację/ nowinkę/pomysł rozprzestrzeniający się w trybie błyskawicy, obecnie powstaje coraz więcej, za każdym razem bardziej pomysłowych działań viralowych. Najpopularniejszym narzędziem wirusowego marketingu są filmy, o których chciałabym dziś opowiedzieć, skupiając się jednak jedynie na UDANYCH akcjach wirusowych.
UWAGA! Bardzo proszę wziąć pod uwagę, że na lekturę tegoż posta koniecznym jest poświęcenie co najmniej 20 minut, gdyż filmów trochę będzie, a każdy o innym przekazie i charakterze:-).
Zanim przejdą do konkretnych przykładów wiecie, że w 2009 roku odbył się pierwszy w Polsce, a trzeci taki na świecie festiwal filmów wirusowych: VirNick?. Miał on charakter konkursu, podczas którego zostały wyłonione najlepsze filmy wirusowe roku w dwóch kategoriach: amatorskiej i profesjonalnej. Organizatorem była krakowska agencja DATA Public Relations. Uczestnicy przez 3 dni mieli okazję oglądać najlepsze filmy, brać udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach filmowych. Spośród 59 nadesłanych filmów, jury pod przewodnictwem Tomasza Raczka wyłoniło najlepsze produkcje, przyznano także nagrodę Grand Prix – dwuletnie stypendium w Krakowskiej Szkole Filmowej oraz Puchar Telewizji Kraków.
W kategorii amatorskiej zwyciężył film „Volf – 3 minuty” Wojciecha Tomczaka, który otrzymał jednocześnie Grand Prix festiwalu.
W kategorii film profesjonalny wygrały „Psy Paniczne” zrealizowane przez Oskara Kaszyńskiego ze Studia Panika.
Pozostałe nagrody otrzymali:
VirNick Golden – film „Kreskówki” Grzegorza Barańskiego
Virnick Silver: film „Nie pluj gumy” Andrzej Sobina, Joanna Urbaniec, Łukasz Witek
Pamiętajmy, że był to rok 2009.
Przejdę teraz do meritum mojego dzisiejszego wpisu. Poszukując inspiracji na temat udanych akcji wiralowych odniosłam się w pierwszej kolejności do marketingu „zagranicznego”. Znalazłam kilka ciekawych filmów, które spotkały się z dużym zainteresowaniem, a akcja zakończyła się sukcesem.
Przedstawiam Wam TOP 10 takich realizacji.
Miejsce 1 – Flying People in NYC.
Film został zrealizowany przez agencję THINKMODO dla 20th Century Fox i miał promować film „Chronicle”. Podczas trwania akcji ponad 150 stacji nowojorskich wspomniało o latających ludziach, zainteresowała ona ok. 150mln widzów, na facebook pojawiło się 120 tysięcy lików, 7 mln oglądnięć przez You Tube. Akcja przybrała rangę światowej, mówiono o niej w wiadomościach na całym świecie.
MIEJSCE 2 – ZOMBIE EXPERIMENT NYC
Osobiście nie uważam tego virala za dobry sposób na osiągnięcie tego co zakładał zleceniodawca agencji THINKMODO -(tak na marginesie jest to agencja, która zajmuje się wyłącznie marketingiem wirusowym) AMC NETWORKS, czyli przywrócenie przez DISH NETWORK’S emisji serialu „Walking dead”. Jednak pragnę w miarę możliwości pozostać obiektywną i ocenić efekty kampanii. Co prawda Telewizja nie przywróciła emisji, tłumacząc, że ich widzowie nie szukają Zombie na ulicy, a mieszają na farmach i ranczach…”, ale zainteresowanie i efekt viralu jaki miała osiągnąć – osiągnęła.
Hasła pojawiające się w TV w całym kraju to: „Inwazja Zombie”, „Zombie wyszły na ulicę by protestować przeciwko Dish”, „Walking dead protest”. Portale informacyjne nie pozostały bez swoich wersji opinii: ” Agresywna, ale genialna kampania” – Adrants, „Jedna z najlepszych kampanii viralowych” – Heavy, „Najlepszy viral jaki do tej pory powstał” – Complex magazine. Akcja stała się najczęściej „przekazywanym” viralem sierpnia 2012, na You tube zaliczyła 10 mln. oglądnięć, a 380 000 osób polubiło ją na facebook.
MIEJSCE 3 – YES, WE CAN
Pamiętacie zapewne niesamowicie zaplanowaną i przeprowadzoną kampanię wyborczą Baraka Obamy, która to zapewniła mu zwycięstwo. Działania w Internecie stanowiły tutaj klucz do sukcesu. Poniżej spot.
Działania podejmowane przez Obamę w zakresie rozprzestrzeniania się wirusa to:
- prowadzenie stron z pytaniami, wypowiedziami, opisanymi akcjami wyborczymi, mającymi na celu wspieranie kandydata
- możliwość pobrania dzwonków, przemówień, zdjęć na telefon komórkowy
- działania na Twiterze, Myspace, You Tube i na innych portalach społecznościowych
- marketing szeptany na blogach
- przeprowadzenie działań wyborczych on-line
Rezultatami takich działań były wygrane wybory, ale i, a w zakresie marketingu wirusowego przede wszystkim:
- duża klikalność i wysoki współczynnik konwersji
- ok. 100 000 userów blogosfery
- ok. 500 000 userów portali społecznościowych
- ok. 500 000 odsłon video związanego z kampanią
MIEJSCE 4 – DOVE -ZMIANA
Filmy reklamowe, bilbordy, działania w mediach społecznościowych takie działania podjęła firma Dove by pokazać co można zrobić przy pomocy make-up i Photoshop, promując tym samym naturalną piękność. Kampania cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów, w ciągu roku oglądnięta została 12 mln. razy.
MIEJSCE 5 – WODA EVIAN I DZIECI JEŻDŻĄCE NA WROTKACH
Kampania miała podkreślać naturalny charakter wody i jej wpływ na zdrowie. Wykorzystano motyw, który zawsze jest trafionym – dziecko. Świetny pomysł, który wprawił w zachwyt nawet tych najbardziej zatwardziałych krytyków.
Jak oceniono efekty kampanii?
- 102 milionów odsłon reklamy– była to najczęściej oglądana „reklama” na świecie (Guinness World Records).
- Reklama roku w Time Magazine, #1 for the Wall Street Journal, Guardian Top 5.
- Średnio Internauci oglądali ją trzy raz pod rząd. Odwiedziny strony firmowej zwiększyły się trzykrotnie.
- Jedna z najbardziej efektywnych kampanii reklamowych- GfK Francja, Belgia, Germany: UK: +13% wzrost udziału w rynku, Canada: +7% wzrost udziału w rynku, France: +7% wzrost sprzedaży.
- masowy wzrost rozpoznawalności marki, zainteresowanie marką w innych mediach, rozpoczęcie sprzedaży w innych krajach
MIEJSCE 6 – The Blair Witch Project
Trochę zmieniamy klimaty, tym razem akcja viralowa dotyczy filmu. Nakręcono film zwykłą kamerą, którego trailler rozprzestrzenił się w sieci błyskawicznie, a film z budżetem 350 000 zarobił 250 mln dolarów! Całość projektu dotyczyła działań w Internecie i w mediach społecznościowych przekonując wszystkich, że zdarzenia miały miejsce.
MIEJSCE 7 – Will It Blend?
Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej udanych akcji marketingu wirusowego. Pokazuje właściciela firmy mieszającego w blenderze różne rzeczy (tu na filmie Iphona). Film zdobył około 100 milionów odsłon w ramach strony internetowej firmy i You Tube. Z tego bardzo skutecznego marketingu wirusowego wideo, firma była w stanie zwiększyć dochód 5x.
Powstawały nowe pomysły na mieszanie, a użytkownicy mogą proponować co może być mieszane w kolejnej odsłonie.
Tu można zgłosić kandydatów do mieszania 🙂: http://www.facebook.com/willitblend
Konta marki:
Facebook – http://www.Facebook.com/willitblend
Google+ – http://gplus.to/blendtec
Twitter – http://www.Twitter.com/blendtec
Pinterest – http://www.Pinterest.com/blendtec
LinkedIn – http://linkd.in/vQFL80
Miejsce 8 – COLA DIETETYCZNA + MENTOS
14 mln odsłon – takim zainteresowaniem cieszył się eksperyment zrealizowany przez studentów Appalachian State University in Boone, North Carolina. Wyemitowany następnie przez Discovery Channel w programie Mythbusters rozprzestrzenił się globalnie (był to rok 2006, Internet + wirus nie był jeszcze tak popularny). Wiadomo jakim markom zrobił reklamę i jaka ona była:]
MIEJSCE 9 – Cadbury’s Gorilla Advert Aug 31st 2007
Goryl grający do muzyki Phila Collinsa zdobył Internet bardzo szybko. W ciągu tygodnia film obejrzało 500 000 osób, w ciągu roku 6 mln. Wzrost sprzedaży – 20% (firma w 2007 musiała odbudować wizerunek po aferze z salmonellą).
MIEJSCE 10 – Volkswagen Super Bowl
44 miliony odsłon na You Tube, wzrost sprzedaży, umocnienie wizerunku marki tak wyglądała wersja reklamy Volkswagena, która rozprzestrzeniła się błyskawicznie w sieci.
To na tyle, przy kolejnym artykule tego rodzaju zajmę się polskimi realizacjami.
Jak zapewne wiecie marketing wirusowy polega na zainicjowaniu sytuacji, w której potencjalni klienci będą sami między sobą rozpowszechniać informacje dotyczące marki, produktów, akcji, usług. Całość może mieć charakter sprzedażowy lub wizerunkowy, zawsze jednak wiąże się z chęcią pozyskania jak największej sieci odbiorców. Narzędziem do tego ma być wyjątkowy pomysł, który wykorzystując często banalne narzędzia promocji…
Comments
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
ciekawe zestawienie, czekam na polskie wirusy