TOP 10 – NAJWIĘKSZE GAFY MARKETINGOWE 2012 (ŚWIAT)

Przeglądałam ostatnio ciekawe zestawienie przygotowane przez jeden z amerykańskich portali dedykowanych newsom z świata marketingu (addweek). Kilka marketingowych gaf, jakie negatywne wpłynęły na wizerunek marki.

Oto lista TOP 10 tychże przykładów. Kolejność jak zwykle ma charakter czysto subiektywny.

10 MIEJSCE

Oddział w Arabii Saudyjskiej, jednej z największych sieci sprzedających meble – IKEA usunął sobie przy wykorzystaniu PHOTOSHOPA kobiety z wszystkich reklam i katalogu. Miało to miejsce w wrześniu, nikt (z władz Ikea) nie zorientował się przez dłuższy czas, dopiero po fakcie przeprosili za niedopatrzenie.

9 MIEJSCE

W marcowej kampanii HUGGIES – producent pieluch przygotował akcję ” TEST TATUSIOWY”, pierwszy z wyemitowanych spotów pokazywał, że jak nie ma „mam” w pobliżu to tatuś nie umie zachować się racjonalnie i sytuacja ta może zagrażać życiu dziecka. Po pokazaniu  spotu zmieniono założenia i kolejny (wypuszczony w ciągu kilku dni) całkowicie zmienił wizerunek tatusia, na kochającego, ostrożnego i odpowiedzialnego:).

8 MIEJSCE

W Lipcu do sieci dostało się zdjęcie wrzucone przez jednego z „kochających firmę” pracowników, pokazujące stojącego w sałacie sprzedawcę z hasłem „Taką sałatę podajemy w Burger King”. Sytuacja ta dotyczyła jednej z większych sieci FAST FOOD – BURGER KING. Trzech pracowników tej placówki straciło pracę, a Burger musiał się tłumaczyć.

7 MIEJSCE

Nestle w lipcu pokazało swojego bohatera maskotkę – pana Misia. Jednak nie poszło wszystko po ich myśli. Rozgorzała się dyskusja na temat podobieństwa tegoż misia do PEDOBEAR. Przypomnę tutaj (za wikipedią) co to jest ten PEDOBEAR:

Początkowo Pedobear nosił imię „Kuma”, co po japońsku oznacza „miś, gdyż to właśnie w Japonii powstał. Dopiero po przeniesieniu go z Futaba Channel na 4chan zyskał nazwę „Pedobear”.

Nazwa „Pedobear” składa się z dwóch członów:

  1. „pedo” – odnoszącego się do natury mema, jego dewiacji seksualnej jaką jest pedofilia.
  2. „bear” – odnoszącego się do wyglądu atrakcyjnego dla małych dzieci (od ang. bear – „miś”, „niedźwiedź”)

Pedobear jest znany głównie z serwisu 4chan, skąd rozprzestrzenił się na cały internet. Jest bohaterem fotomontaży z udziałem małych dzieci, przeważnie w kontekście seksualnym, które następnie są przesyłanych do działów /b/ i /gif/ w serwisie 4chan oraz do serwisów takich jak The Demotivators, oraz YouTube.Mimo swojej nazwy i natury jest postrzegany raczej jako postać budząca śmiech ze względu na swoje zachowanie i sposób przedstawienia.

Nestle oświadczyło, że usunie maskotkę.

 6 MIEJSCE

W WALENTYNKI PETA wypuściła spot, który stwierdzał, że mężczyźni wegetariani mają więcej siły witalnej podczas uprawiania seksu, aż tak, że siniaczą swoje dziewczyny. Akcja spotkała się z bardzo dużym sprzeciwem stowarzyszeń walczących z przemocą. Widzowie także skreślili takie podejście do seksu i wegetarianizmu

5 MIEJSCE

5.10.2012 pewna osoba (zapewne odpowiedzialna za social media w firmie) wrzuciła na firmowe konto STUB HUB bardzo niestosowną notkę (zdj. poniżej). Zapewne pomyliła się myśląc, ze jest zalogowana na swoim osobistym profilu. Całość przekazu brzmiała w dosłownym znaczeniu” Dzięki Bogu, że w końcu piątek, nie mogę się doczekać być się wydostać z tej piekielnej dziury”.:)

4 MIEJSCE

POPCHIPS zdecydowało się na bardzo kontrowersyjną reklamę z ASHTONEM KUTHEREM. Nienaturalna karnacja i indiański akcent nie spodobał się i reklamę szybko usunięto, gdyż zarzucono jej rasizm.

3 MIEJSCE

Właściciele Indyjskiego sklepu widać mają bardzo „historyczne” podejście do biznesu. Nazwali swój sklep HITLER, ale szybko musieli zmienić tę nazwę po ataku z wieli stron.

2 MIEJSCE

W MARCU na facebook’u pojawiła się akcja promująca jedną z najbardziej znanych wódek – BELVEDER. Zdjęcie było bardzo nietaktowane, przepełnione przemocą, nie mówiąc już o haśle. Prezes firmy w specjalnym oświadczeniu przeprosił za zaistniałą sytuację i dał darowiznę na największą w USA fundację walczącą z przemocą w rodzinie.

1 MIEJSCE

Przeprosin nie było końca, kiedy LA REDUTE opublikowała w katalogu i na materiałach promocyjnych zdjęcie biegnących dzieci promujących odzież, a za nimi gołego pana wychodzącego z wody.

zdjęcie z adweek.com.

Przeglądałam ostatnio ciekawe zestawienie przygotowane przez jeden z amerykańskich portali dedykowanych newsom z świata marketingu (addweek). Kilka marketingowych gaf, jakie negatywne wpłynęły na wizerunek marki. Oto lista TOP 10 tychże przykładów. Kolejność jak zwykle ma charakter czysto subiektywny. 10 MIEJSCE Oddział w Arabii Saudyjskiej, jednej z największych sieci sprzedających meble – IKEA usunął sobie przy…

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.