Kobiety biznesu – coraz popularniejsze pojęcie?

Coraz częściej słyszy się o intensywnych działaniach klubów zrzeszających kobiety biznesu… Działają one niemal w każdym dużym mieście, pomagają innym kobietom w realizacji celów osobistych i zawodowych, wspierają wspólnie szereg akcji charytatywnych, organizują eventy promujące konkretne działania czy dające innym osobom „power” do życia:). Sama miałam ostatnio możliwość poznania sympatycznych i otwartych kobiet tworzących stowarzyszenie „Dress for Success”, którego patronem jest bizneswoman – Grażyna Kulczyk i powiem wam moi drodzy, że odgrywa ono naprawdę ważną rolę w życiu kobiet, które pragną pozyskać nową pracę i zmienić swoje życie się na lepsze (stać się pewniejszymi siebie, nauczyć się profesjonalnie zadbać o siebie).

Dress for Success to organizacja pozarządowa. Działa od 1997 roku – siedziba jest w Nowym Jorku.Obecnie na całym świecie działa prawie sto filii, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Kanadzie i Nowej Zelandii, a w Europie - w Wielkiej Brytanii i Holandii. Organizacja bezpłatnie pomaga kobietom skierowanym do niej przez ośrodki pomocy społecznej. Zostają przygotowane do rozmowy kwalifikacyjnej – spotykają się z psychologiem i doradcą zawodowym. Dostają też odpowiedni strój, otrzymują wsparcie ze strony kosmetyczki, fryzjerki itp..W tym wszystkim panie wspierają wolontariuszki – kobiety przedsiębiorcze oraz założyciele i partnerzy. Organizacja utrzymuje się z datków sponsorów – osób indywidualnych i firm. Te drugie najczęściej ofiarowują ubrania, buty, kosmetyki, dodatki. W ciągu ponad dekady istnienia organizacja pomogła ok. 350 tys. kobiet na całym świecie. Jak wynika z gromadzonych przez nią danych, spośród uczestniczek PWG 75 proc. utrzymało pracę co najmniej przez rok, 57 proc. podniosło swoje kwalifikacje, a 62 proc. dostało awans albo podwyżkę (dane ze strony: www.america.gov). Pierwsza polska filia powstała w Katowicach. Panie były też w Poznaniu : http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/1012759,dress-for-success-pomaga-poznaniankom-wideo,id,t.html

To tylko jedna z ciekawych inicjatyw. W poznaniu działa Klub Kobiet Przedsiębiorczych, organizujący liczne spotkania o charakterze integracyjnym i edukacyjnym, biorący udział w wielu inicjatywach, wspierany przez Wielkopolski Związek Pracodawców i wspierany przez szereg innych firm( http://www.klubkp.pl/partnerzy_klubu).

Zapewne znacie jeszcze inne „kobiece” stowarzyszenia, napiszcie do mnie, a opiszę je na blogu…

Wiemy, że kobiety działają czynnie.. dlaczego? ponieważ nadal w wielu firmach panuje „dyskryminacja” w zakresie możliwości awansu i rozwoju, gdzie wysokie stanowiska przeznaczone są jedynie dla mężczyzn. Powstaje więc wiele firm zarządzanych przez kobiety, które radzą sobie świetnie (np. popularne jest to zjawisko w branży kosmetycznej). Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego założyciele firm, nie wykorzystają w pełni potencjału ambitnych kobiet z pasją? dlaczego się boją … nie umiem tego pojąć bo sama spotkałam się z takim postawami i nie wierzyłam do czasu jak nie sprawdziłam na „własnej skórze”…ale wiem jedno.. Kobiety determinacją, zaangażowaniem, kreatywnością coraz silniej akcentują swoją rolę w biznesie (co kiedyś było bardzo mało popularnym zjawiskiem, często nie do zaakceptowania) i robią to wyśmienicie, a dodatkowo jest masa innych kobiet, które je w tym wspierają.

Nie możemy jednak zapominać o „facetach”, którzy są nam niezbędni w zarządzaniu, gdyż mają także wiele cech pozytywnych:) np. decyzyjność, szybkość podejmowania decyzji, precyzja, zdolności techniczne…stąd firma, w której w pełnej synergii współpracują kobiety i mężczyźni w celu osiągnięcia wspólnego celu – to firma rozwojowa.

ps. o kwestiach damsko – męskich w biznesie jeszcze często poczytacie na moim blogu, gdyż mam wiele do napisania…:)

Coraz częściej słyszy się o intensywnych działaniach klubów zrzeszających kobiety biznesu… Działają one niemal w każdym dużym mieście, pomagają innym kobietom w realizacji celów osobistych i zawodowych, wspierają wspólnie szereg akcji charytatywnych, organizują eventy promujące konkretne działania czy dające innym osobom „power” do życia:). Sama miałam ostatnio możliwość poznania sympatycznych i otwartych kobiet tworzących stowarzyszenie…

Comments

  1. W mojej firmie także podchodzi się z dystansem do kobiet jako managerów, osobiście mam przełożonego mężczyznę, jest jedna pani manager, ale w dziale, który często przypisywany jest kobietom – dziale kadr. To nie jest motywujące, ale może to się zmieni, na co liczę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.