Rozpoczynasz promocję nowego produktu / usługi – pamiętaj o statystykach!

Statystyki reklam – interpretuj na bieżąco!

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że analiza działań marketingowych na Facebook np. jest wiarygodna po min. tygodniu działań. Nie zgadzam się z tą teorią. Szczególnie jeśli mowa o nowym produkcie/ usłudze i testowaniu różnych grup docelowych w różnym zakresie geograficznym. Jeśli zasięg jest szeroki warto testować różne grupy docelowe, różne zasięgi, różne budżety, ale w każdym wypadku MONITORING stawki za kliknięcie/ zasięg dotarcia itp. jest bardzo ważny.

Przykładowo rozpoczynacie kampanię nowego produktu dla niemowląt. Oferujecie klientom bardzo dobrą stawkę za pierwszą rejestrację (zdobywacie tym samym dane, tak ważne i trudne do zdobycia w dobie RODO). Zakładacie w planie marketingowym i sprzedażowym konkretne cele i rezultaty, dążycie do ich osiągnięcia. Odpalacie trzy reklamy do różnych grup docelowych. Weryfikujcie ich status po kilku godzinach akceptacji przez FB. Widzicie, że reklama na ruch na Waszą stronę kosztuje Was jak do tej pory 0,40 groszy, reklama za polubienia strony 0,80 groszy, a reklama na ruch do innej grupy docelowej (ale też odpowiadającej Waszemu targetowi) 2,12 zł. To droga reklama.

Pamiętajmy, że koszt jest zróżnicowany, zależny od branży, zainteresowania itp. W branży usługowej reklama jest z reguły droższa, niż np. w przypadku sprzedaży produktów (a już na pewno tych z FMCG).

Widząc taką stawkę konieczna jest szybka analiza…. czy grupa docelowa nie jest zbyt obszerna, czy moja reklama jest ciekawa, pokazuje się dobrze, ma dużo treści (te z dużą ilością treści z pewnością będą miały słabsze zasięgi)…. Analizujcie i zmieniajcie już na tym etapie. Nie czekajcie do końca reklamy bo optymalizacja to podstawa działań marketingowych.

Macie pytania w kwestii optymalizacji reklam na FB – piszcie ! może pomogę:)

Podobna sytuacja dotyczy każdej innej reklamy – google adwords, kampanie na portalach zewnętrznych itp. Optymalizujcie. W przypadku portalów zewnętrznych zawsze warto to ustalić na początku współpracy, przykładowo, że wymienicie grafikę jeśli ta nie będzie optymalizowała.


CO Z GOOGLE Analytics?

To potężne narzędzie, z którego opcji , niestety większość z nas nie korzysta, a szkoda. Uruchamiając nową kampanię, targetujemy ją, stawiamy cele biznesowe, to właśnie google Analytics może nam pomóc by to zweryfikować, a jednocześnie optymalizować nasze działania marketingowe.

Na co warto zwrócić uwagę?

  • na ilość wejść , ale też ich jakość (jak długo klienci są na stronie, ile stron odwiedzają, jakie strony odwiedzają)
  • na demografię – czyli skąd docierają klienci, gdzie reklama działa najlepiej, jaki jest wiek, płeć klientów
  • na źródła dotarcia – media , linki zewnętrzne, kampanie ADWORDS, bezpośrednie odnośniki czy też naturalne wyszukiwanie
  • na cele założone – warto, abyście sobie takie stworzyli i weryfikowali jak idzie ścieżka klienta, czy jest efektywna

To czas kiedy możecie zweryfikować jak działają Wasze kampanie reklamowe i które w największym stopniu (i nie mówię tu o ilości wejść na stronę, ale o tym, jakie działania wykonali).

Nie wyobrażam sobie realizacji działań marketingowych bez statystyk ich działań NA BIEŻĄCO. Polecam, rekomenduję i potwierdzam, że to pozwala optymalizować budżet kampanii i odnosić efekty.

Powodzenia!

Agnieszka Śliwka:)


Statystyki reklam – interpretuj na bieżąco! Często spotykam się ze stwierdzeniem, że analiza działań marketingowych na Facebook np. jest wiarygodna po min. tygodniu działań. Nie zgadzam się z tą teorią. Szczególnie jeśli mowa o nowym produkcie/ usłudze i testowaniu różnych grup docelowych w różnym zakresie geograficznym. Jeśli zasięg jest szeroki warto testować różne grupy docelowe,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.