Regulamin prawdę Ci powie – jak go efektywnie wykorzystać – facebook.com

Biorąc pod uwagę moje ostatnie doświadczenie związane z organizacją konkursu (A raczej informacją za pośrednictwem facebook’a o konkursie, gdyż w moim przypadku akurat tak to wyglądało) postanowiłam tym, którzy jeszcze nie mieli sposobności wykorzystywać facebook’a do innych celów niż prywatne lub do prostych wpisów w ramach strony, naświetlić temat zasad w ramach fan page, jakie powinny być przestrzegane na tym największym portalu społecznościowym na świecie.

Ogólnie to wszystko jest zakazane co tyczy się promocji innych „zewnętrznych” działań, nie odwołujących bezpośrednio do portalu. I tak przykładowo organizując konkurs, nie możesz o nim po prostu poinformować na facebook’u i następnie zachęcać przez niego do wysyłania odp. na wskazany adres e-mail, nie możesz także korzystać z konkursu celem zwiększania liczby fanów (polub nas i wygraj nagrodę), odwołując się do niego w przekazie konkursowym. Możesz za to korzystać z aplikacji konkursowych w ramach facebook’a, dzięki czemu portal może spać spokojnie, gdyż w każdej chwili zdecydowanie szybciej skontroluje i wykluczy działania, które nie spełniają długiego regulaminu konkursowego. To proste, wystarczy zablokować aplikację, gorzej już jest z usuwaniem pojedynczych wpisów na facebook’u nawołujących do różnych konkursów- stąd ograniczenia. Inna sprawa, że facebook, dąży to tego by stać się kompleksowym rozwiązaniem, gdzie użytkownik znajdzie wszystko, także dobrą wyszukiwarkę (może własną kiedyś), stąd nie musi korzystać z innych portali.

Obecność marki na facebook’u to zdecydowanie więcej niż tylko jednorazowa kampania, to w pewnym sensie koncepcja komunikacji, jaką marka oferuje swoim Klientom. Dział marketingu tworzy więc osobną strategię promocji marki w tym portalu, aby była spójna z innymi działaniami firmy. Uwaga! Działania te (jak każde zresztą) powinny być przemyślane. Nie każda marka musi mieć fan page na facebook’u bo tak trzeba. To co jest ważne to:

  • ustalić zasadność tego rodzaju promocji
  • stworzyć harmonogram działań i koncepcję dokonywania wpisów
  • ustalić target – kto jest naszym odbiorcą
  • ustanowić osobę odpowiedzialną za rozwój tego kanału komunikacji (posiadającą wiedzę w branży jaką marka reprezentuje)
  • określić tematykę dokonywanych wpisów
  • dbać o ciągłość komunikacji i przemyślane akcje eventowe (jednorazowe konkursy mogą sprawić, że strona chwilowo będzie miała np. 1000 fanów, a po konkursie, jeśli fani stwierdzą bezcelowość dalszej komunikacji z marką, pozostanie nam szybko 50….to tak jak zbanowanie strony w wynikach wyszukiwania google, kiedy to szybko spada z miejsca pierwszego na ostatnie – „morderstwo dla marki.”

Ważnym elementem jest więc zaznajomienie się z „prawem” stron firmowych panującym na facebook’u by uniknąć ewentualnych, dodatkowych komplikacji (skoro musimy dbać o całą strategią bądźmy pewni, że robimy to w zgodzie z ogólnie przyjętymi zasadami, gdyż negatywny wpis użytkownika to mało z wyłączeniem strony firmowej lub koniecznością zapłacenia kary).

Jakie są więc sposoby promocji na facebook’u? Podstawową jest z pewnością sama fan page z opisem firmy, danymi kontaktowymi, zdjęciami, wpisami dotyczącymi marki (o różnym charakterze). Posiadanie strony, która ma fanów jest doskonałym narzędziem marketingu, gdyż umożliwia informowanie ich nie tylko o tym co się dzieje w firmie, ale także zapraszanie do skorzystania z promocji, udziału w akcjach eventowych itd. Są także działania, których organizacja ma charakter bardziej „wewnętrzny” – konkursy na facebook’u związane z uruchomieniem aplikacji do tego przeznaczonej. Jak wspominałam, wszelkie konkursy organizowane w ramach tablicy są zabronione, a na zdjęciu wizerunkowym nie można umieszczać żadnych odnośników do zewnętrznych kanałów promocji nawet strony internetowej. Nie stosowanie się do tych reguł grozi usunięciem konkursu lub całego konta. Działania tego rodzaju można podejmować na platformie aplikacji, tworząc i udostępniając dedykowaną do naszych potrzeb. Plusem tego rodzaju ograniczeń w ramach tablicy jest to, że stworzona aplikacja może być zrobiona wedle naszego uznania, zawierać bardzo obszerną promocję marki, zachęcać do kreatywności i wspierać pomysłowość. Generalnie jednak główna zasada przy ich tworzeniu to taka by były proste, intuicyjne i interesujące dla Internauty).

Posłużę się tutaj dwoma przykładami (Marketer +):

  1. Marka Hellhound – sklep z sprzętem i suplementami kulturystycznymi, w przypadku konkursu, firma wykorzystała aplikację, w której fani odpowiadali na pytania związane z tajnikami treningu i odżywiania. Mierzono czas i poprawność odpowiedzi i w ten sposób typowano ranking zwycięzców, którzy następnie otrzymywali nagrody od producenta. Trzeba było posiadać wiedzę o produktach i marce by wziąć udział w konkursie stąd niewątpliwe było to dobrze przemyślane działanie ze strony firmy.
  2. Marka Winmar – profesjonalny sprzęt foto i video, zaproponowała na facebook’u konkurs polegający na testowaniu stworzonego bota poprzez zadawanie mu pytań. Celem było zadanie takich pytań, aby sympatyczna pani Kasia nie znała na nie odpowiedzi. Następnie zostały wyłonione te najciekawsze zapytania, na które głosowano, by wyłonić te najlepsze. Całość spotkała się z dużym zainteresowaniem, zadowoleniem fanów i organizatorów.

 

 

Są też antyprzykłady, w przypadku gdy firma stara się organizować konkursu dla samej reguły ich organizowania, nie myśląc o powiązaniu ich z działalnością firmy, strategią, a przede wszystkim potrzebami internautów – potencjalnych Klientów. Wskazać tutaj można jednego z producentów kawy, który to zorganizował prostą promocję polegającą na wpisaniu danych do aplikacji na profilu marki, w zamian za co użytkownik otrzymywał kubek. Podsumowanie tejże kampanii nie było zadawalające: wyprodukowanie i rozesłanie kilku tysięcy kubków, stworzenie aplikacji, akcja reklamowa to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, a efekt był krótkotrwały, w postaci zwiększenia liczby fanów do ponad 100 tys, ale i szybki spadek (po kampanii) do 60 tys. Użytkownicy stwierdzili, że nic nie daje im ten gadżet, a dodatkowo na samym profilu nic ciekawego się nie dzieje.

Podsumowując, ograniczenia w postaci konieczności stworzenia aplikacji konkursowej mają swoje pozytywne aspekty. Kwestia jedynie wykorzystania jej w racjonalny sposób, przy kierowaniu się konkretnymi założeniami (jaki target, jaki cel kampanii, jakie efekty). Bezsensowne akcji w postaci polub nas i wygraj nie aktywizują już internautów, gdyż wraz z rozwojem mediów internetowych i ich świadomości, rosną także ich wymagania.

Dodatkowo warto omówić kwestię prawną związaną z umieszczaniem wpisów/zdjęć itp. pochodzących z innych „miejsc” w sieci. Trzeba być tu bardzo ostrożnym. Facebook wyraźnie wskazuje w regulaminie, że nie można podejmować żadnych działań, które będą naruszały lub łamały prawa innych osób. Tutaj mamy na myśli przede wszystkim zdjęcia, które często ściągamy z portali no name poprzez wpisanie sobie konkretnego wyrazu w google images. Nieważne czy jest to mniej lub bardziej znana strona, zawsze warto wskazać link do danej fotografii, aby nie zostać następnie posądzonym o naruszenie praw autorskich.

Trzecią sprawą jest reklama na facebook’u, która w przeciwieństwie do innych tego typu portali ma bardzo określony, ale i stonowany charakter. Obszar reklamowy znajduje  się zawsze po prawej stronie  ekranu i może mieć tylko określoną formę (wielkość, wygląd). Nie może zwodzić internautów, a przekazywać prawdę. Jej dużym plusem jest to, że dzięki bardzo dużej wiedzy facebook’a w zakresie zainteresowań, przyzwyczajeń użytkowników, jest ona bardzo spersonalizowana. Czego facebook zabrania w takiej reklamie?:

  • odnosić się w reklamie do facebook’a np. używając elementów graficznych strony
  • przekazywać nieprawdziwych lub mało konkretnych informacji o zasadach promocji
  • umieszczać niestosownych treści w reklamie: wulgaryzmy, nagość, broń, hazard itd.

Pamiętajmy więc o tym jaką grafiką obrazujemy naszą promocją, gdyż tu z pewnością możemy się spodziewać kontroli na etapie jej przygotowywania za pośrednictwem formularza tworzenia reklamy na facebook’u.

Ostatnią z kwestii kluczowych jest SPAM, rozsyłany do użytkowników (w kwestii komercyjnej). I tak jak niektórzy żyjąc w niewiedzy zadają pytanie dotyczące tego czy ktoś wesprze ich akcje promocyjną, nie zdając sobie przy tym sprawy z konsekwencji takich działań, tak niektórzy notorycznie wysyłają e-maile o charakterze promocyjnych zakładając np. fikcyjne konta. Niestety w tym przypadku bardzo często rozprzestrzenianie informacji odbywa się na zasadzie aplikacji z ukrytymi skryptami, które zarażają konto każdego kto w nie klika, publikuje się on wtedy na tablicy nie tylko danej osoby, ale i jego znajomych. Zaczyna być ona także fanem stron, których nie zna, ale co ważne to właśnie ona może być posądzona o spamowanie. Nie klikajmy więc w linki zarówno jako firma jak i osoba fizyczna dla własnego dobra:)

Mam nadzieję, że te kilka uwag będzie pomocne w zarządzaniu Waszą fun page na facebook od strony regulaminowej:) Powodzenia!

Biorąc pod uwagę moje ostatnie doświadczenie związane z organizacją konkursu (A raczej informacją za pośrednictwem facebook’a o konkursie, gdyż w moim przypadku akurat tak to wyglądało) postanowiłam tym, którzy jeszcze nie mieli sposobności wykorzystywać facebook’a do innych celów niż prywatne lub do prostych wpisów w ramach strony, naświetlić temat zasad w ramach fan page, jakie…

Comments

  1. Bardzo fajny przewodnik po Fb. 🙂 Choć wiele osób nie robi sobie z tych zasad nic wielkiego (wiedząc o ich istnieniu). Zapewne aż do momentu, kiedy zablokowana zostanie ich strona. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.