REDESIGN loga znanej marki – najbardziej kontrowersyjne przypadki

 

W związku z głośną od kilku dni kwestii zmiany logotypu przez jedną z najbardziej rozpoznywalnych marek – MICROSOFT, postanowiłam przygotować krótkie zestawienie najbardziej znanych redesign -ów logotypu przez znane marki. Sami oceńcie czy Waszym zdaniem były one porażką czy może udanym przedsięwzięciem. Wnioski ogólne przedstawię obok każdego z zdjęć.

 

Osobiście w moim TOP 15 plasuje na pierwszym miejscu logo MICROSOFTU:). Dlaczego? Mimo, że producent stwierdza, że cały zabieg ma swój określony porządek i wynika z racjonalnych pobódek (pytanie czy musi?), gdyż czcionka jest tożsama z wykorzystywaną w markach produktowych, a sam „znak” czterech kwadratów utożsamiany jest z systemem Windows (i faktycznie się kojarzy, ale czy Microsoft chce być postrzegany jako tradycjonalista skupiający się jedynie na systemie jako kluczowym produkcie i z nim być utożsamiany? w dobie zaciekłej konkurencji ze strony np. Googla, chyba właśnie perspektywiczne, rozwojowe, dynamiczne myślenie powinno być najważniejsze). Każdy ma zapewne swoje zdanie na temat zmiany loga przez Microsoft dlatego zachęcam do komentowania.

Tymczasem przedstawiam prezentacje zmian jakie zachodziły w logotypie Microsofta. Osobiście, najbardziej podobała mi się wersja poprzednia (w odniesieniu do obecnej).

 

TOP 15 – najbardziej znane zmiany logotypu światowych marek

 

MIEJSCE 1 – MICROSOFT

żródło: Komputer Świat

 

MIEJSCE 2 – GAP

 

 

 

 

 

Odzieżowy gigant próbował zmienić logotyp, który był rozpoznywalny przez 20 lat, na bardziej nowoczesny. Użyto innej czcionki, a niebieskie pole zostało umieszczone w prawym narożniku. Zmiana ta spotkała się z bardzo dużą krytyką ze strony użytkowników, co spowodowało, że firma wróciła do starej wersji znaku. Strona firmy.

 MIEJSCE 3 -PEPSI

 

 

 

 

 

 

 

Być może tę zmianę powinnam uplasować na pozycji pierwszej, gdyż zapewne w jej przypadku było najwięcej kontrowersji. W 2008 roku pepsi zaprezentowało swoje nowe, nowoczesne i oryginalne ich zdaniem logo, którego inwestycja wynosiła ok. 5 miesięcy pracy i ok. 1 mln. dolarów. Krótko po tym do sieci wyciekł dokument (miał 27 stron), który rzekomo ujawniał inspiracje stworzenia nowego loga i szereg innych ciekawych założeń projektowych. Twórca, firma Arnell Group nigdy nie potwierdziła jego wiarygodności. Zgodnie z nim nowe logo miało powstać z inspiracji do rzeczy wielkich: Panteonu, Monalizy, ziemskie pola magnetyczne itd. (jak dla mnie to po prostu dość koślawa zmiana starego loga). Ostatecznie projekt spotkał się z kosztownym odrzuceniem. Klienci w ogóle nie postrzegali go w sposób „tak wielki” jak jego twórcy insynuując, że jest to raczej „głowa wojownika ninja” lub „pulchny mężczyzna w czerwonej koszuli i niebieskich spodniach”.:). Strona firmy.

MIEJSCE 4 – iTunes

Była to jedna z najbardziej niezrozumiałych dla użytkowników zmian. iTunes jako narzędzie do odtwarzania zarówno muzyki jaki i filmów, programów TV czy też innych aplikacji zawsze był utożsamiany z tradycyjną płytą CD i nutką. Po redesign, pozostał sam krążek niewiadomego pochodzenia z wrzuconą doń nutką. Fala krytyki była znacząca, ale co gorsze zaczęło powstawać wiele wersji tegoż „prostego” w skopiowaniu loga, a na twitterze tworzono liczne konta (fake) podszywając się pod oryginalny logos.

MIEJSCE 5 – GOLDEN STATE WARRIORS

 

Dla fanów koszykówki zapewne już wszystko jest jasne. Sama nim jestem stąd zmiana tego loga nie mogła umknąć mojej rankingowej uwadze. Klub z Kalifornii zmienił swoje (może trudne w zastosowaniach marketingowych) logo, które co prawda nigdy nie było postrzegane jako logo idealne, raczej brano pod uwagę jego przekaz ogólny (wojownik zawsze chętny na zwycięstwo) na znacznie mniej sensowne. Uważano tę zmianę za najgorszy redesign 2010 roku. Spotkała się ona z dużą krytyką.

 MIEJSCE 6 – MASTER CARD

 

Logo zostało przeprojektowane wedle także przeprojektowanej wizji marki, która miała podkreślać jej korporacyjność. Moim zdaniem (jak i większość krytyków) to właśnie stare logo podkreślało tradycje i wiarygodność (każdy wiedział o co chodzi), nowe zaś trochę zamazuje ten obraz, na siłę podkreślając jej światowy zasięg – WORLDWIDE.

 

MIEJSCE 7 – ANIMAL PLANET

 

Także szeroko krytykowana zmiana logotypu. Szczególnie, że slogan kanału brzmi „zadziwiająco ludzki”. Logo zostało pozbawione swojego najbardziej rozpoznawalnego elementu – słonia na rzecz litery wkomponowanej w mało estetyczny sposób w całość nazwy, dając w ten sposób nienaturalny odbiór.

 MIEJSCE 8 –  MTV

Tradycyjne logo z 1981 roku zostało lekko zliftingowane. Pierwotnie stacja odtwarzała jedynie klipy muzyczne. Teraz stawia także na kulturę i rozrywkę w innym wydaniu (programy młodzieżowe itp.). Usunięto więc napis telewizja muzyczna i powiększono przestrzeń samej litery M (często komponuje się w niej fotografie z różnych programów MTV). Zmiana raczej konieczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIEJSCE 9 – IKEA

W przypadku tej najbardziej rozpoznawalnej marki meblowej najbardziej krytykowano zmianę loga w kontekście czcionki, z Futura na Verdana, która to jest czcionką systemową i przyprawia o ból głowy wszystkich ambitnych designerów. Marki starają się w swoich nazwach zwykle korzystać z trudno dostępnych czcionek, szczególnie tak znane firmy. Ikea tłumaczyła się koniecznością zmieszczenia nazw mebli w logo:).

 MIEJSCE 10 – KFC

Stary projekt loga z 1997 roku został zastąpiony w listopadzie 2006 roku nowym wcielaniem. Główny bohater, Colonel Sanders nadal tworzy wizerunek sieci, ale został on trochę zmieniony. Nadal ma swoją specyficzną kozią bródkę i okulary. Ubrany jest jednak teraz w czerwony fartuch mający dodawać mu serdeczności i bardziej utożsamiać z tym, że „jesteśmy dla naszych klientów” niż pokazywać korporacyjny charakter marki (Sanders w marynarce). Z drugiej strony odmłodzony „dziadek” bez zmarszczek na twarzy (jak twierdzą krytycy jakby zainwestował w botox) sprawia, że przypomina on bardziej pana z Hollywood niż z Kentucky.

MIEJSCE 11 – UPS

Zmiana loga w 2003 roku była strategicznym posunięciem. Logo miało odzwierciedlać rozwój firmy, kompleksowość oferty, bezpieczeństwo, wysoką jakość. Logo wygląda nowocześnie i jak najbardziej spójnie w odniesieniu do wizerunku firmy UPS.

 

 

MIEJSCE 12 – SKITTLES

Marka mająca swój początek w latach 80 – tych, była jedną z najpopularniejszych w branży cukierków owocowych (także w Polsce, swoją droga uwielbiałam te cukierki). Głównym motywem była tęcza, ale na logo składała się także i nazwa. W nowej koncepcji, tęcza ma wyraźnie odzwierciedlać hasło „taste rainbow” – „smakuj tęczy”, pokazując pełnię kolorów i skupiając się właśnie na nich. Logo z pewnością zyskało na nowoczesności w odniesieniu do poprzedniej wersji i zdecydowanie lepiej komunikuje sens motta reklamowego.

 

 

 

 

MIEJSCE 13 – STARBUCKS

Oryginalne logo Starbucks  prezentowało wyciętą z drewna syreny z mitologii greckiej. Logo poprawiano kilkakrotnie. W pierwszej wersji  syrena była naga, a jej ogon był w pełni widoczny. W drugiej wersji, używanej od 1987 – 1992, jej piersi były przykryte przez włosy, ale jej pępek był nadal widoczny, a ogon lekko przycięty. Obecne logo Starbucks jest stosowane od 1992 r., pępek i piersi syreny  nie są widoczne. Aktualne logo posiada bardziej opływowy kształt, jest nowocześniejsze i unikalne w swoim rodzaju.

 

MIEJSCE 14 – APPLE

Chyba najlepszy redesign z jakim mamy do czynienia. Proste, nowoczesne, klarowne, pokazujące unikalność marki nowe logo firmy Apple podoba się większości. Starsze wersje ewaluowały systematycznie, od ciężkiego loga przedstawiającego siedzącego pod drzewem Isaaca Newtona, po jabłko przepełnione kolorami tęczy czy też jednokolorowe ilustrujące ten sam owoc, aby ostatecznie zaprezentować najlepszą wersję.

MIEJSCE 15 – DISCOVERY CHANNEL

Nowe logo zaczęto wykorzystywać od 2008. W odróżnieniu od poprzedniej wersji było zdecydowanie „lżejsze”, nowocześniejsze, co obrazuje także zmiany programowe (kanał nieustannie podąża za tematami na czasie i omawia problemy globalne, ramówka jest także bardziej interesująca, a nawet intrygująca).

Kilka innych zmian logotypów, które już nie zmieściły się w moim rankingu przedstawiam poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia zostały wykorzystane z następujących źródeł.

http://www.1stwebdesigner.com/inspiration/successful-logo-redesigns-improvements/

http://inspirationfeed.com/inspiration/60-recently-redesigned-corporate-identities/

http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/the_best_and_worst_identities_of_2010_part_i_the_worst.php

http://www.thedailybeast.com/galleries/2010/10/12/13-worst-logo-makeovers.html#slide7

http://money.ca.msn.com/investing/gallery.aspx?cp-documentid=27219769&page=1

 

pozdrawiam:)

 

 

 

  W związku z głośną od kilku dni kwestii zmiany logotypu przez jedną z najbardziej rozpoznywalnych marek – MICROSOFT, postanowiłam przygotować krótkie zestawienie najbardziej znanych redesign -ów logotypu przez znane marki. Sami oceńcie czy Waszym zdaniem były one porażką czy może udanym przedsięwzięciem. Wnioski ogólne przedstawię obok każdego z zdjęć.   Osobiście w moim TOP…

3 Comments

  1. Dla mnie numerem jeden jest zdecydowanie pepsi ze swoim logiem bez sensu. Najlepszą zmianę można zaobserwować u ups – według mnie.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.