QR – czyli „marketingowy kod kreskowy”

Dziś napiszę o znanym już Wam zapewne, cieszącym się obecnie coraz większym zainteresowaniem użytkowników (mogą przenosić coraz więcej informacji, można je personalizować itd.) – kodzie QR.

Tak wygląda KOD QR ( to jest mój, ale każdy z Was może zrobić sobie własny). Możecie w nim zapisać różne informacje np. imię/nazwisko, nr. tel., adres e-mail, adres strony internetowej, adres zamieszkania itd. W zależności od narzędzia do zapisu kodu, możecie wybrać jakie informacje chcecie w nim umieścić. Mój kod zawiera: imię/nazwisko, stanowisko, telefon i jeszcze inne informacje, ale o tym możecie się przekonać sami skanując kod za pomocą telefonu (po zainstalowaniu skanera – aplikacji).

 

 

 

 

 

 

 

Posiłkując się informacją dostarczoną przez black horse automat do gry możemy dowiedzieć się, że QR Code (QR jest skrótem od ang. Quick Response) – alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy http://marketingowo.info/iautomatyka-kurs-automatyki/ wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku.
Jest to kod modularny i stałowymiarowy. Umożliwia kodowanie znaków Kanji/Kana, stąd jest popularny w Japonii. Dodatkowo pozwala na zakodowanie znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy jak również innych symboli określonych przez użytkownika.

Budowa kodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach).

Oto jak wygląda budowa tegoż kodu.gra poker online za darmo bez rejestracji

Symbolika jest również stosowana w różnych aplikacjach niezwiązanych z transportem przesyłek. Analogicznie do Semakodu można ją stosować do zapisywania i umieszczania w różnych miejscach adresów URL, a następnie odczytywać przy pomocy odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych. Takie zastosowanie jest szczególnie popularne w Japonii.

Kod QR, podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być szybko odczytane przez specjalne czytniki. Kod QR, w przeciwieństwie do kodu kreskowego, jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych są nie kreski, ale kwadratowe ciemne i jasne moduły. Są one odpowiednikiem zer i jedynek, za pomocą których można przecież zakodować dowolny znak. Można na w nich zapisać zarówno znaki numeryczne , jak i alfanumeryczne z alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego, japońskiego i cyrylicy.

Rozwój telefonii komórkowej spowodował nowe wykorzystanie kodu QR – jako nowoczesny środek komunikacji (także, a może przede wszystkim w aspekcie marketingu – http://marketingowo.info/darmowe-gry-online-poker/ z obecnymi i potencjalnymi Klientami). Pojawiają się one coraz częściej na plakatach, bilbordach, w czasopismach, gazetach.

Kilka przykładów poniżej.

Kody QR przedstawiają często w tym przypadku adres strony internetowej, na której jest umieszczony np. trailer, konkurs itp. Przekaz marketingowy umieszczony za pośrednictwem kodu QR może być więc naprawdę różny – mniej lub bardziej kreatywny, w zależności od tematu.

Oto jeden z przykładów z zagranicy: Agencja reklamowa Lukas Lindemann Rosinski stworzyła kampanię przy wykorzystaniu QR dla jednego z największych sklepów internetowych z zabawkami W Niemczech (mytoys.de). Polegała ona na aktywizacji przechodniów. Na ulicach ustawiono gabloty z kodami QR przedstawiającymi budowle z klocków LEGO. Po zeskanowaniu kodów można było zobaczyć co można wybudować z klocków. Był tam także odnośnik do strony internetowej by zamówić tam klocki. Efekt były ogromny 49% odwiedzin sklepu stanowiły te z kodów QR, przełożyło się to także na sprzedaż.

Ciekawym przykładem jest też akcja na Festiwalu Open’er festival w 2011 roku. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość wydrukowania kodu QR z informacją o nich samych i naklejenia na ubranie. W ten sposób każdy nieznajomy mógł się czegoś dowiedzieć o drugiej osobie po zeskanowaniu kodu. W ciągu 4 dni festiwalu wydrukowano 5000 fotokodów.

Film podsumowujący akcję poniżej.

Fotokody są także stosowane w kampaniach społecznych.

W Polsce jeszcze mało popularne i niewykorzystywane tak często jak inne narzędzia marketingu mobilnego, ale twierdzenie, że 72% użytkowników zapamiętuje informacje przekazywane za pomocą nowych technologii niewątpliwie daje  im perspektywy rozwoju. Wszystko zależy od marketerów czy i jak wykorzystają potencjał kodów QR.

Jak odczytać kod QR za pomocą komórki? To proste, należy zainstalować odpowiednią aplikację na swoim telefonie np. http://www.i-nigma.com/Downloadi-nigmaReader.html, http://reader.kaywa.com. Następnie z ekranu, gazety, kartki, plakatu itp. odczytujemy kod przybliżając ekran komórki stopniowo do niego.

Jak stworzyć własny kod QR? Wystarczy wejść na jedną ze stron: qrcode.kaywa.com, qrcode.com.pl, qr-code-generator.com, www.qrhacker.com i wpisując konkretne dane stworzyć kod. Następnie ściągnąć go w postaci pliku jpg. i gotowe.

Dziś napiszę o znanym już Wam zapewne, cieszącym się obecnie coraz większym zainteresowaniem użytkowników (mogą przenosić coraz więcej informacji, można je personalizować itd.) – kodzie QR. Tak wygląda KOD QR ( to jest mój, ale każdy z Was może zrobić sobie własny). Możecie w nim zapisać różne informacje np. imię/nazwisko, nr. tel., adres e-mail, adres…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.