Praca po znajomości…

Zainspirował mnie dziś artykuł dostępny na portalu onet.pl, dotyczący właśnie pracy po znajomości. Onet.pl twierdzi, że ponad 90% pracowników ma właśnie pracę dzięki wpływowym znajomym… Chciałabym więc wspólnie z onet.pl przeanalizować wspomniane zjawisko.

Koniecznie napiszcie jakie jest Wasze zdanie na ten temat! Jakie macie doświadczenia.

Osobiście niestety potwierdzam fakt, że większość firm zanim opublikuje (płatne) ogłoszenie o pracę poszukuje pracowników wśród znajomych obecnie zatrudnionych. Prawdą jest, że z pewnością ma się do nich zdecydowanie większe zaufanie oraz potwierdzenie o przebytym zatrudnieniu i doświadczeniu, jednak i tu zdarzają się „wpadki” w postaci zatrudniania niewłaściwych osób. Powstaje więc problem zwolnienia – przecież jest to znajomy szefa sprzedaży (który jest zaliczany do najlepszych pracowników) więc trudno go zwolnić… i tak kółko się kręci… W tej sytuacji więc firma posiada pracowników pracujących faktycznie, ambitnych, przedsiębiorczych, ale i tych, którzy tam są bo muszą.. czy warto? nie sądzę. Oczywiście mowa o konkretnych przypadkach, zdarzają się jednak i takie firmy, które zatrudniając po znajomości znajdują bardzo kreatywne, ambitne i przedsiębiorcze osoby, które sprawdzają się w powierzonej roli. Mają jednaj zdecydowanie prościej na starcie, a tu już tzw. fory względem poszukujących.

Zachęcam do lektury:http://blog.onet.pl/42148,archiwum_goracy.html

Na sprawę więc można spojrzeć dwuznacznie.

Pracownicy, którzy pracują w danej firmie „po znajomości”  mają z pewnością łatwiejszy start, mogą pozwolić sobie często na większą ilość błędów na starcie, mają bardziej miękkie lądowanie w przypadku porażki itp. Z drugiej strony (jeśli mowa o profesjonalnie zarządzanej firmie) dostając możliwość wykazania się na początku, ale i też większe zaufanie mają wyżej postawioną poprzeczkę, gdyż nie mogą zawieźć oczekiwań osoby polecającej i przełożonego (oczywiście mowa tu o osobie PRACOWITEJ)…

Pytanie do każdego z nas ..czy jeśli mielibyśmy szansę rozpoczęcia pracy w firmie, w której ktoś zarekomendował naszą kandydaturę nie zdecydowalibyśmy się?… myślę, że większość z nas nie zastanawiałaby się, ani chwili, problem jednak w tym, że wiele bardzo zdolnych, pracowitych i przedsiębiorczych ludzi nie ma znajomości i przegrywa z tymi mniej ambitnymi (którzy nawet jeśli chcą pracować mają mniej do zaoferowania firmie)… Zawsze to jednak będzie decyzja firmy… jakich ludzi chce zatrudniać, czy chce skorzystać z ogólnie dostępnego kapitału ludzkiego, czy jednak chce się ograniczać. Prowadząc firmę czy tez zarządzając działem handlowym i marketingu zawsze brałam pod uwagę propozycję pracowników na poszukiwane stanowisko, ale  traktowałam takiego kandydata na takich samych zasadach jak pozostałych. Uważam, że kto nie szuka, nie jest w stanie stwierdzić czy zrobił wszystko by znaleźć najlepszego pracownika w danej sytuacji na dane stanowisko:).

Decyzja więc należy do zarządzających, „kariera” ambitnych, ale i poszukujących leży w ich rękach:). Osobiście „znajomości” nie mam, nigdy też tak pracy nie znalazłam i jak na razie zamierzam się tego trzymać..zobaczymy jak na tym wyjdę:). Wiem, jednak, że niezależne od tego w jaki sposób osoba przedsiębiorcza i ambitna ma szansę rozpocząć pracę zawsze pokaże się z jak najlepszej strony i zaoferuje właścicielowi pełen „potencjał”. Oby tylko trafiła na „odpowiednią” firmę, która to doceni i sama nie podetnie jej skrzydeł, bo przecież ma pracę „po znajomości” i wiele się od niej nie oczekuje…??

Zainspirował mnie dziś artykuł dostępny na portalu onet.pl, dotyczący właśnie pracy po znajomości. Onet.pl twierdzi, że ponad 90% pracowników ma właśnie pracę dzięki wpływowym znajomym… Chciałabym więc wspólnie z onet.pl przeanalizować wspomniane zjawisko. Koniecznie napiszcie jakie jest Wasze zdanie na ten temat! Jakie macie doświadczenia. Osobiście niestety potwierdzam fakt, że większość firm zanim opublikuje (płatne)…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.