Zarządzanie działem sprzedaży i marketingu w praktyce -część I

Dzień dobry,

Chciałabym Was zachęcić do lektury moich małych cykli artykułów, którymi chciałabym Was zachęcić do wypowiedzi na temat Waszych metod działania/pomysłów w konkretnej sytuacji, technik zarządzania i komunikacji. Zacznę od wniosków i przemyśleń dotyczących zarządzania w dziale sprzedaży i marketingu. Kolejne dotyczyć będą budowaniu marki i jej promocji.

Nawiązując do zarządzania chciałabym się z Wami podzielić moim doświadczeniem  w zakresie: budowania zespołu, rekrutacji, szkoleń, coachingu, rozwoju kadr, ocen okresowych, sytuacji konfliktowych, motywacji, współpracy między pracownikami, zarządzania talentami…itd.

Wnioski i opinie, z którymi zapoznacie się w opracowaniach są czysto subiektywne i ściśle związane z sytuacjami w jakich się znalazłam. Z pewnością, gdybym pracowała w każdej innej branży/ firmie sposób kształtowania personelu, jego rozwój itd. mógłby mieć zupełnie inny charakter, stałymi zostałoby z pewnością moje podejście do zarządzania i rozwijania zespołu oraz sposób podejścia do każdego z „talentów” (wychodzę z założenia, że KAŻDA osoba w zespole jest „talentem”, kwestia odpowiedniego pokierowania nim i umożliwienia mu rozwoju w strukturze firmy). Na konkretny model zarządzania, który mogłabym wdrożyć w każdej innej firmie wpływają jednak także inne czynniki zewnętrzne w postaci: polityki kadrowej firmy, misji/strategi działania firmy, dostępnych narzędzi zarządzania ludźmi i możliwości kreowania nowych (np. system motywacji, narzędzia pracy handlowca i pracowników marketingu itp.), budżety, plan strategiczny rozwoju i zasięg terytorialny, branża działania i obecne/poprzednie doświadczenie firmy w zakresie tematu zarządzania i sprzedaże, a także POTENCJAŁ pracowników (jeśli jest już zespół, który należy rozwijać).

Wyliczając wskazane determinanty mogę z pewnością stwierdzić, że nie podjęłabym się nigdy pracy na stanowisku managerskim w firmie, która nie stawia na rozwój pracowników, a jednym celem działania jest maksymalizacja zysków. Wówczas mogę potwierdzić w 100%, dostępne narzędzia motywacji i zarządzania są nierealne w zastosowaniu,  mało efektywne lub ich nie ma wcale. Podstawę rozwoju firmy stanowią jej ZMOTYWOWANI pracownicy. Firmy w których pracujące osoby cechują się : przedsiębiorczością, pracowitością, zaangażowanie, ambicją, ciągłym doskonaleniem kwalifikacji i wzbogacaniem wiedzy są najszybciej rozwijającymi się firmami w swoich branżach i w takich firmach KAŻDY chce pracować. (np. Danone, Apple, Microsoft, Bakoma, Google itd.)

Opracowania, które opublikuje na blogu będą dotyczyły mojej współpracy z Firmą zajmującą się sprzedażą produktów pochodzących z Afryki (dokładnie kosmetyków naturalnych i owocowych, naturalnych olejków, spożywczych produktów ekologicznych oraz win). Bohaterami moich wpisów będzie team, z którym współpracowałam i który miałam możliwość i „przyjemność” budować od podstaw. Chciałabym tym młodym, zaangażowanym ludziom poświecić wiele uwagi i wspomnieć o ich „walecznym sercu” w budowaniu z sukcesem całkowicie nieznanej marki. Oczywiście dla celów niniejszych opracowań ich dane pozostaną anonimowe:).

Artykuły, które wam zaprezentuje dotyczą wyłącznie moich autorskich sposobów zarządzania pracownikami, opartymi oczywiście na doświadczeniu i teorii, ale wspartymi w 70%  kreatywnością, umiejętnością wykorzystania dostępnych narzędzi marketingowych, sprzedażowych i zarządzania, efektywną komunikacją wewnętrzną, możliwością działania, rozwoju oraz ogromnych zaufaniem z strony właścicieli firmy.

Potwierdzam w tym miejscu stwierdzenie, że im większe możliwości rozwoju otrzymasz (zakładając, że pałasz ambicją, zaangażowaniem i naprawdę chcesz udowodnić przede wszystkim sobie na co się stać) tym szybciej i efektywniej jesteś w stanie rozwinąć siebie i firmę. Więc pamiętajcie, jak macie możliwości i wierzycie w siebie, nie wahajcie się podejmować „rękawicy”, działajcie z pewnością, że dzięki współpracującym ludziom, ich zaangażowaniu i poświęceniu oraz własnej determinacji osiągnięcie sukces.

Jeszcze jakiś czas temu nie wierzyłam w siebie, nie miałam odpowiedniego wsparcia w rozwoju ze strony pracodawców, wielu twierdziło, że „mała czarna kobietka” niewiele może zdziałać w świecie biznesu. Jednak na przekór tym stwierdzeniom udało mi się uwierzyć w własne możliwości, pokazać, że można się nauczyć szybko tego czego tylko się zapragnie i nieustannie rozwijać się w tym kierunku, a co najważniejsze pozyskać zaufanie, szacunek współpracowników i wspólnie dążyć do sukcesu.

Nie obawiajcie się, wpisy dotyczące poszczególnych ” etapów budowania zespołu i zarządzania nim” będą miały charakter merytoryczny i praktyczny, a nie będą analizą mojej „historii”:).

Zapraszam serdecznie do lektury. Już niebawem pojawi się mój pierwszy wpis w tym cyklu i dotyczyć będzie rekrutacji.

ps. „…

Autor: Carlos Ghosn
Pracownicy muszą być zainteresowani tym, co się dzieje w firmie. Nudna firma jest firmą nieefektywną. Trzeba stworzyć ciekawe środowisko, w którym ludzie interesują się historią, którą tworzysz, i chcą usłyszeń o szczęśliwym zakończeniu..”

Dzień dobry, Chciałabym Was zachęcić do lektury moich małych cykli artykułów, którymi chciałabym Was zachęcić do wypowiedzi na temat Waszych metod działania/pomysłów w konkretnej sytuacji, technik zarządzania i komunikacji. Zacznę od wniosków i przemyśleń dotyczących zarządzania w dziale sprzedaży i marketingu. Kolejne dotyczyć będą budowaniu marki i jej promocji. Nawiązując do zarządzania chciałabym się z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.