Społeczności – jak je wykorzystują firmy…

Firmy coraz częściej sięgają bo działania społecznościowe w celu kreowania wizerunku lub zdobywania nowych Klientów. Są jednak nadal liczne obawy co do tego rodzaju narzędzi, gdyż w przeciwieństwie do mierzalnych działań e-marketingowych, te mają niej wyraźny charakter (trudniej ocenić ich skuteczność). Najnowszy raport Global Marketing Effectiveness Program, który analizuje wypowiedzi prezesów i zarządzających w 1,2 tys. firm podaje do informacji, że 69% ankietowanych uważa, że marketingowcy więcej czasu poświęcają na szukaniu „lików” itp., mimo, że działania te nie są twardym dowodem na zwiększenie sprzedaży ich produktów. W tym przypadku pomiar efektywności działań może mieć formę bardziej jakościową, gdyż oceniamy np.

– ilość „lików” w danym okresie czasu

– ilość komentarzy

– ilość osób odwiedzających stronę

– ilość osób zainteresowanych konkursem/ quizem

– ilość osób trafiających na profil z konkretnego miejsca

– liczbę filmów, zdjęć na jakich profil został odznaczony

– liczba pobrań aplikacji udostępnionej na twoim profilu itp.

Można oczywiście zaproponować promocje produktów/ usług, zachęcać do zakupu dostępnych na stronie sklepu www produktów, prosząc o podanie hasła facebook, aby w ten sposób stwierdzić jaki odsetek klientów złożył zamówienie w ten sposób lub podejmować inne podobne działania. Pamiętajmy jednak, że portale społecznościowe służą nawiązaniu relacji, budowaniu sieci, analizie potrzeb i szukaniu najwierniejszych „promotorów” marki, a nie na nachalnej sprzedaży.

Mimo, licznych stwierdzeń managerów firm, o małym potencjale sprzedażowym profili społecznościowych, dziś już coraz więcej firm zakłada konto na facebook, twitter, Google+ czy też You Tube. Konto na tego rodzaju portalach (co najmniej na jednym) posiada już 90 firm z 100 największych opublikowanych w magazynie „FORTUNE”. Najwięcej, bo aż 82% posiada profil na Twitterze, 3/4 jest obecna na Facebook, 1/4 na Pinterest, a 1/2 na Google+. Najczęściej wspominani przez użytkowników profilami firm są konta: HP, SAMSUNG, TOYOTA, DANONE, FORT, BP.

Poprzez portale społecznościowe prowadzone są rekrutacje personelu, a już 2/3 polskich pracowników ma swój profil na co najmniej jednym z portali społecznościowych (np. LINKEDIN, GOLDENLINE).

Natomiast, budżet na promocje w mediach społecznościowych z roku na rok zwiększa się (w 2013 według prognoz portale społecznościowe zdobędą ok. 10mld. dolarów z budżetu na reklamę  na świecie).

 

 

 

Zakładając profil na portalu społecznościowym należy:

  • zastanowić się w jakim celu zakładamy profil na takim portalu (jaki mamy w tym cel, co chcemy osiągnąć), jaka jest nasza grupa docelowa, jaki portal jest właściwy do działań (facebook, twitter, a może blog firmowy),
  • określić strategie promocji firmy za pośrednictwem działań na portalach społecznościowych (cele, zadania itd.), wyznaczyć osobę odpowiedzialną za obsługę kanałów,
  • opracować działania mające na celu zwiększanie ilości osób zainteresowanych odwiedzinami na profilu, ale w taki sposób, by nie wymuszać na nich tejże aktywności,

Po założeniu profilu należy pamiętać o uaktualnianiu go systematycznie, weryfikowaniu treści, analizie działań konkurencji w danym kanale, wyciągania wniosków z statystyk i wykorzystywanie ich wyników do dalszych działań, rozwijaj możliwości swojej strony w mediach społecznościowych (np. poprzez aplikacje itp.).

Profile w mediach społecznościowych mogą promować firmy, marki, działania, pomysły, ludzi.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych profili jest „SERCE I ROZUM” postaci z kampanii reklamowej Neostrady. Zostało także stworzonych wiele aplikacji z tej serii. Reklamy można zobaczyć tutaj.

Według danych z kwietnia, najpopularniejsze profile na Twitterze to:

  1. YouTube (@YouTube, 10,259,054 followers)
  2. Twitter (@twitter, 8,856,790)
  3. Twitter en español (@twitter_es, 8,480,198)
  4. CNN Breaking News (@cnnbrk, 6,923,605)
  5. TwitPic (@TwitPic, 6,615,838)
  6. UberSocial (@UberSoc, 5,826,875)
  7. The New York Times (@nytimes, 4,700,907)
  8. NBA (@NBA, 4,525,421)
  9. Google (@google, 4,465,778)
  10. E! Online (@eonline, 4,267,255)

Wśród profili Celebrytów w pierwszej dziesiątce są:

1. Lady Gaga (14,5 mln śledzących)
2. Justin Bieber (13,4 mln śledzących)
3. Katy Perry (10,8 mln śledzących)
4. Barack Obama (10,5 mln śledzących)
5. Kim Kardashian (10,4 mln śledzących)
6. Britney Spears (10,2 mln śledzących)
7. Shakira (9,2 mln śledzących)
8. Taylor Swift (8,5 mln śledzących)
9. Rihanna (8,4 mln śledzących)
10. Ashton Kutcher (7,8 mln śledzących)

O najpopularniejszych profilach na facebook, możecie poczytać tutaj.

Nie można się więc nie zgodzić z tym, że marketing społecznościowy jest obecnie na topie. Firmy próbują wykorzystać ich potencjał, a te, które nadal się zastanawiają powinny opracować możliwości i strategię promocji za ich pośrednictwem i ocenić czy warto… bo konkurencja nie „śpi”…

 

 

 

Firmy coraz częściej sięgają bo działania społecznościowe w celu kreowania wizerunku lub zdobywania nowych Klientów. Są jednak nadal liczne obawy co do tego rodzaju narzędzi, gdyż w przeciwieństwie do mierzalnych działań e-marketingowych, te mają niej wyraźny charakter (trudniej ocenić ich skuteczność). Najnowszy raport Global Marketing Effectiveness Program, który analizuje wypowiedzi prezesów i zarządzających w 1,2…

Comments

  1. FIRMA, w której pracuje w ogóle nie wykorzystuje społeczności, a szkoda, bo branża to jedzenie – dokładnie jogurty. Szkoda, ale niestety trzeba też mieć w tym wiedzę.;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.