„Seem pels” czyli simply the best:)

W 2009 pojawiła się w sieci. Natychmiast stało się o niej głośno. Na forach aż huczało.
Proste „Simples” w wykonaniu sympatycznego zwierzątka spowodowało nie tylko promocję samej owej marki, którą to tajemniczy jegomość prezentował, ale także dynamiczny wzrost wydatków na reklamę ze strony konkurencji.

Była to jedna z najlepszych kampanii reklamowych tego roku (i może nie tylko roku), będąca sukcesem, a jednocześnie inspiracją dla wielu marketerów (dla mnie także), stąd mój krótki wpis na jej temat.
Ów tajemniczym jegomościem był Aleksandr Orlov (Russian: Александр Орлов) – meerkat (pl.-surykatka), który to prezentuje nam się w pierwszej odsłonie kampanii jako zbulwersowany założycie swojej strony: www.comparethemeerkat.com, którą to wszyscy mylą z stroną porównywarki cen: comparethemarket.com, wchodząc na nią u szukając ubezpieczenia samochodu! Oczywiście cały zabieg miał na celu skierowanie użytkowników właśnie na stronę porównywarki i skorzystanie z niej.
Nakręcono kilka filmów z udziałem pana Aleksandova. Bohaterami byli też jego przyjaciele i rodzina.
Przybliżę wam trochę postać pana Aleksandr. Była to oczywiście postać fikcyjna, ożywiona Surykatka , arystokrata rosyjski (stąd sławetne meerkat, gdyż właśnie po rosyjsku tzn. surykatka). Charakteryzuje go więc rosyjski akcent, a w szczególności zasłynął z słowa „Simples”, które wymawia mniej więcej jak”Seem peels”. Poznajemy go nieustannie podczas kolejnych odsłon reklam z jego udziałem, wywiadach jakie udzielał np. na facebook oraz informacji pozyskanych od Darrena Walsha z Passion Pictures, który „powołał” Aleksandra do życia.


Z ciekawszych plotek o bohaterze warto nadmienić:

  • Fikcyjna rodzina Aleksandr mieszka od pokoleń w Moskwie
  • Jego „wielki duchem dziadek”, Witalij, walczył w wojnie Meerkat-Mongoose w 1850, a jego dziadkowie przeżyli „Furry Terror” z 1921 roku. Aleksandr ojciec Papa Anton uczestniczy w zawodach bokserskich.
  • Aleksander został miliarderem w 1970 roku. Mieszka w Moskwie, ale posiada także dużą rezydencję w południowym Londynie. Teraz spędza czas na projektach takich jak jego strona internetowa, pozuje do licznych autoportretów, gra w Scrabble z Sergei (jego asystent) oraz bierze udział w filmie.
  • Nie jest żonaty i nie ma dzieci, mimo że ma wiele propozycji małżeństwa.

Obecnie konto facebooka liczy ponad 800 tysięcy lików!


Adres: https://www.facebook.com/Comparethemeerkat
Konto na twisterze ma : 4733 tweetów, prawie 54 tysiące obserwujących!


Adres: https://twitter.com/Aleksandr_Orlov
Kiedy reklama z mówiącą śmiesznym rosyjskim akcentem surykatką trafiła do sieci nikt nie mógł się spodziewać tego, że pozwoli „zarobić” rynkowi reklamy prawie 10 mln. Funtów, a sam Aleksander stanie się fenomenem. Tworzono maskotki, gadżety, gry itd., w których grał on główną rolę.
Kampania więc okazała się nie tylko cenna dla samej gospodarki i rynku reklamy, ale także dla firmy. Porównywarkę odwiedza miesięcznie ok. 24 miliony osób! Konkurencja , mając więc podobne usługi musi wydawać krocie na reklamę, by zostać zauważoną w tłumie. Zgodnie z statystkami na reklamę porównywarek w Wlkp. Brytanii wydano w 2006 roku 35 mln funtów, a w 2009 już 85 mln funtów.
Strona jest obecnie na czwartym miejscu wśród porównywarek w UK, Moneysupermarket.com, Confused.com , Gocompare.com.
Obserwuje mojego ulubionego bohatera „reklamówki” i czekam na kolejne zaskakujące pomysły.
🙂

 

Na koniec pozostałe trzy filmiki z przygodami Aleksandr i jego kompana.

 

W 2009 pojawiła się w sieci. Natychmiast stało się o niej głośno. Na forach aż huczało. Proste „Simples” w wykonaniu sympatycznego zwierzątka spowodowało nie tylko promocję samej owej marki, którą to tajemniczy jegomość prezentował, ale także dynamiczny wzrost wydatków na reklamę ze strony konkurencji. Była to jedna z najlepszych kampanii reklamowych tego roku (i może…

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.