„Seem pels” czyli simply the best:)

W 2009 pojawiła się w sieci. Natychmiast stało się o niej głośno. Na forach aż huczało.
Proste „Simples” w wykonaniu sympatycznego zwierzątka spowodowało nie tylko promocję samej owej marki, którą to tajemniczy jegomość prezentował, ale także dynamiczny wzrost wydatków na reklamę ze strony konkurencji.

Była to jedna z najlepszych kampanii reklamowych tego roku (i może nie tylko roku), będąca sukcesem, a jednocześnie inspiracją dla wielu marketerów (dla mnie także), stąd mój krótki wpis na jej temat.
Ów tajemniczym jegomościem był Aleksandr Orlov (Russian: Александр Орлов) – meerkat (pl.-surykatka), który to prezentuje nam się w pierwszej odsłonie kampanii jako zbulwersowany założycie swojej strony: www.comparethemeerkat.com, którą to wszyscy mylą z stroną porównywarki cen: comparethemarket.com, wchodząc na nią u szukając ubezpieczenia samochodu! Oczywiście cały zabieg miał na celu skierowanie użytkowników właśnie na stronę porównywarki i skorzystanie z niej.
Nakręcono kilka filmów z udziałem pana Aleksandova. Bohaterami byli też jego przyjaciele i rodzina.
Przybliżę wam trochę postać pana Aleksandr. Była to oczywiście postać fikcyjna, ożywiona Surykatka , arystokrata rosyjski (stąd sławetne meerkat, gdyż właśnie po rosyjsku tzn. surykatka). Charakteryzuje go więc rosyjski akcent, a w szczególności zasłynął z słowa „Simples”, które wymawia mniej więcej jak”Seem peels”. Poznajemy go nieustannie podczas kolejnych odsłon reklam z jego udziałem, wywiadach jakie udzielał np. na facebook oraz informacji pozyskanych od Darrena Walsha z Passion Pictures, który „powołał” Aleksandra do życia.


Z ciekawszych plotek o bohaterze warto nadmienić:

  • Fikcyjna rodzina Aleksandr mieszka od pokoleń w Moskwie
  • Jego „wielki duchem dziadek”, Witalij, walczył w wojnie Meerkat-Mongoose w 1850, a jego dziadkowie przeżyli „Furry Terror” z 1921 roku. Aleksandr ojciec Papa Anton uczestniczy w zawodach bokserskich.
  • Aleksander został miliarderem w 1970 roku. Mieszka w Moskwie, ale posiada także dużą rezydencję w południowym Londynie. Teraz spędza czas na projektach takich jak jego strona internetowa, pozuje do licznych autoportretów, gra w Scrabble z Sergei (jego asystent) oraz bierze udział w filmie.
  • Nie jest żonaty i nie ma dzieci, mimo że ma wiele propozycji małżeństwa.

Obecnie konto facebooka liczy ponad 800 tysięcy lików!


Adres: https://www.facebook.com/Comparethemeerkat
Konto na twisterze ma : 4733 tweetów, prawie 54 tysiące obserwujących!


Adres: https://twitter.com/Aleksandr_Orlov
Kiedy reklama z mówiącą śmiesznym rosyjskim akcentem surykatką trafiła do sieci nikt nie mógł się spodziewać tego, że pozwoli „zarobić” rynkowi reklamy prawie 10 mln. Funtów, a sam Aleksander stanie się fenomenem. Tworzono maskotki, gadżety, gry itd., w których grał on główną rolę.
Kampania więc okazała się nie tylko cenna dla samej gospodarki i rynku reklamy, ale także dla firmy. Porównywarkę odwiedza miesięcznie ok. 24 miliony osób! Konkurencja , mając więc podobne usługi musi wydawać krocie na reklamę, by zostać zauważoną w tłumie. Zgodnie z statystkami na reklamę porównywarek w Wlkp. Brytanii wydano w 2006 roku 35 mln funtów, a w 2009 już 85 mln funtów.
Strona jest obecnie na czwartym miejscu wśród porównywarek w UK, Moneysupermarket.com, Confused.com , Gocompare.com.
Obserwuje mojego ulubionego bohatera „reklamówki” i czekam na kolejne zaskakujące pomysły.
🙂

 

Na koniec pozostałe trzy filmiki z przygodami Aleksandr i jego kompana.

 

W 2009 pojawiła się w sieci. Natychmiast stało się o niej głośno. Na forach aż huczało. Proste „Simples” w wykonaniu sympatycznego zwierzątka spowodowało nie tylko promocję samej owej marki, którą to tajemniczy jegomość prezentował, ale także dynamiczny wzrost wydatków na reklamę ze strony konkurencji. Była to jedna z najlepszych kampanii reklamowych tego roku (i może…

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.