QR – czyli „marketingowy kod kreskowy”

Dziś napiszę o znanym już Wam zapewne, cieszącym się obecnie coraz większym zainteresowaniem użytkowników (mogą przenosić coraz więcej informacji, można je personalizować itd.) – kodzie QR.

Tak wygląda KOD QR ( to jest mój, ale każdy z Was może zrobić sobie własny). Możecie w nim zapisać różne informacje np. imię/nazwisko, nr. tel., adres e-mail, adres strony internetowej, adres zamieszkania itd. W zależności od narzędzia do zapisu kodu, możecie wybrać jakie informacje chcecie w nim umieścić. Mój kod zawiera: imię/nazwisko, stanowisko, telefon i jeszcze inne informacje, ale o tym możecie się przekonać sami skanując kod za pomocą telefonu (po zainstalowaniu skanera – aplikacji).

 

 

 

 

 

 

 

Posiłkując się informacją dostarczoną przez Wikipedia możemy dowiedzieć się, że QR Code (QR jest skrótem od ang. Quick Response) – alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku.
Jest to kod modularny i stałowymiarowy. Umożliwia kodowanie znaków Kanji/Kana, stąd jest popularny w Japonii. Dodatkowo pozwala na zakodowanie znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy jak również innych symboli określonych przez użytkownika.

Budowa kodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach).

Oto jak wygląda budowa tegoż kodu.

Symbolika jest również stosowana w różnych aplikacjach niezwiązanych z transportem przesyłek. Analogicznie do Semakodu można ją stosować do zapisywania i umieszczania w różnych miejscach adresów URL, a następnie odczytywać przy pomocy odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych. Takie zastosowanie jest szczególnie popularne w Japonii.

Kod QR, podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być szybko odczytane przez specjalne czytniki. Kod QR, w przeciwieństwie do kodu kreskowego, jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych są nie kreski, ale kwadratowe ciemne i jasne moduły. Są one odpowiednikiem zer i jedynek, za pomocą których można przecież zakodować dowolny znak. Można na w nich zapisać zarówno znaki numeryczne , jak i alfanumeryczne z alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego, japońskiego i cyrylicy.

Rozwój telefonii komórkowej spowodował nowe wykorzystanie kodu QR – jako nowoczesny środek komunikacji (także, a może przede wszystkim w aspekcie marketingu – kontakt z obecnymi i potencjalnymi Klientami). Pojawiają się one coraz częściej na plakatach, bilbordach, w czasopismach, gazetach.

Kilka przykładów poniżej.

Kody QR przedstawiają często w tym przypadku adres strony internetowej, na której jest umieszczony np. trailer, konkurs itp. Przekaz marketingowy umieszczony za pośrednictwem kodu QR może być więc naprawdę różny – mniej lub bardziej kreatywny, w zależności od tematu.

Oto jeden z przykładów z zagranicy: Agencja reklamowa Lukas Lindemann Rosinski stworzyła kampanię przy wykorzystaniu QR dla jednego z największych sklepów internetowych z zabawkami W Niemczech (mytoys.de). Polegała ona na aktywizacji przechodniów. Na ulicach ustawiono gabloty z kodami QR przedstawiającymi budowle z klocków LEGO. Po zeskanowaniu kodów można było zobaczyć co można wybudować z klocków. Był tam także odnośnik do strony internetowej by zamówić tam klocki. Efekt były ogromny 49% odwiedzin sklepu stanowiły te z kodów QR, przełożyło się to także na sprzedaż.

Ciekawym przykładem jest też akcja na Festiwalu Open’er festival w 2011 roku. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość wydrukowania kodu QR z informacją o nich samych i naklejenia na ubranie. W ten sposób każdy nieznajomy mógł się czegoś dowiedzieć o drugiej osobie po zeskanowaniu kodu. W ciągu 4 dni festiwalu wydrukowano 5000 fotokodów.

Film podsumowujący akcję poniżej.

Fotokody są także stosowane w kampaniach społecznych.

W Polsce jeszcze mało popularne i niewykorzystywane tak często jak inne narzędzia marketingu mobilnego, ale twierdzenie, że 72% użytkowników zapamiętuje informacje przekazywane za pomocą nowych technologii niewątpliwie daje  im perspektywy rozwoju. Wszystko zależy od marketerów czy i jak wykorzystają potencjał kodów QR.

Jak odczytać kod QR za pomocą komórki? To proste, należy zainstalować odpowiednią aplikację na swoim telefonie np. http://www.i-nigma.com/Downloadi-nigmaReader.html, http://reader.kaywa.com. Następnie z ekranu, gazety, kartki, plakatu itp. odczytujemy kod przybliżając ekran komórki stopniowo do niego.

Jak stworzyć własny kod QR? Wystarczy wejść na jedną ze stron: qrcode.kaywa.com, qrcode.com.pl, qr-code-generator.com, www.qrhacker.com i wpisując konkretne dane stworzyć kod. Następnie ściągnąć go w postaci pliku jpg. i gotowe.

Dziś napiszę o znanym już Wam zapewne, cieszącym się obecnie coraz większym zainteresowaniem użytkowników (mogą przenosić coraz więcej informacji, można je personalizować itd.) – kodzie QR. Tak wygląda KOD QR ( to jest mój, ale każdy z Was może zrobić sobie własny). Możecie w nim zapisać różne informacje np. imię/nazwisko, nr. tel., adres e-mail, adres…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.