KREATYWNOŚĆ – rzeczywisty potencjał czy nadużywane hasło?

jak wyżej, nawiązuję w końcu do moich wcześniejszych postów o kreatywności… dziś więc będzie trochę lirycznie – wiele przemyśleń i wniosków.

Dajcie mi kilka chwil na zebranie myśli, do jutra rana post będzie gotowy…

tymczasem graficzne wprowadzenie…

Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w niezawodnej WIKIPEDII:Kreatywność to (postawa twórcza; od łac. creatus czyli twórczy) – proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. W skrócie rzecz ujmując do zdolność tworzenia…

Czy więc obecnie słowo to jest wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem? Niekoniecznie.

Kreatywny może być np. podejście do zarządzania jakością w firmie, ze strony nowego kierownika gdyż odbiega od szablonów, jest unikatowe w swoim rodzaju i wykorzystuje przykładowo narzędzia, o których wcześniej nikt nie pomyślał, owocem tego są konkretne zmiany…ale nie możemy już nazwać kreatywnym ubrania, kampanii reklamowej, które są WYNIKIEM tak naprawdę kreatywnego działania. W tym wypadku bardziej zasadne byłoby sformułowanie oryginalny, pomysłowy.

Mówiąc więc o tym, że coś jest kreatywne nie możemy odnosić się do tak naprawdę rezultatów bycia kreatywnym. W dzisiejszych czasach wiele osób nadużywa tegoż słowa. W co drugiej CV można zauważyć w pozycji jaki jesteś informację kreatywny…, a jeśli podczas rozmowy pada pytanie …podaj jakiś przykład twojej kreatywności często słyszy się stwierdzenia typu: przeprowadziłem kampanię internetową, która była udana, wymyśliłem wiele reklam itp. Czy to obecnie świadczy o byciu kreatywnym? Kiedyś może tak, kiedy nie wymyślono jeszcze tylu ciekawych rzeczy, kiedy konkurencja nie deptała tak każdemu po piętach i kiedy z większym sceptycyzmem podchodzono do zmian. Obecnie, żeby nazwać siebie kreatywnym trzeba się naprawdę wykazać, szablony odchodzą do lamusa, a „kopiowane pomysły reklamowe” z reguły nie mają prawa bytu – umierają zanim komunikat dotrze do potencjalnego klienta.

Nie ukrywam, że biorąc to pod uwagę i fakt, że jest tak wiele mniejszych firm, z ogromnymi zasobami kreatywności, serce boli jak ogląda się realizacje reklamowe gigantów np. PKO PB i widzi się „kreatywne” reklamy z panem Majewskim. Czy fakt, że ciągle zmienia wygląd i „gadkę” stawia tę kreację w randze najbardziej kreatywne podejście do reklamy banku? Według mnie nie.

Jednak tutaj uwaga – kreatywność to bardzo SUBIEKTYWNA kategoria, może być oczywiście generalizowana poprzez np. opiniowanie działań przez szerszą grupę odbiorców, ale zawsze pozostanie cechą, którą jest niełatwo wymierzyć, ocenić w 100% wiarygodnie. Z jednej strony daje to duże możliwości tym, którzy posiadają namiastkę kreatywności, ale otoczenie w jakim funkcjonują nie potrzebuje jej więcej…

Mój blog prawi o marketingu i w tej dziedzinie z pewnością można wskazać wiele kreatywnych realizacji/koncepcji które można określić tym mianem. Dzięki modzie na infograiki jeszcze skuteczniej można docierać z dobrymi pomysłami do Klienta/czytelnika – w szczególności w obrębie social marketingu. (jeden z przykładów poniżej – żródło pinterest).

W kwestii konkretnych marek/akcji, które ostatnio można nazwać kreatywnymi zaliczyłabym…..hmmm i pojawia się problem:)

ale z pewnością byłby to: Red Bull Stratos (jak zwykle niekonwencjonalne podejście Red Bulla okazała się strzałem w dziesiątkę)… Jednak na cele akurat tegoż postu nie będę omawiała konkretnych przykładów, gdyż chciałabym poświęcić temu osobny post – spodziewajcie się go w czasie weekendu.

W kwestii oceny kreatywności, być może jestem mało obiektywną osobą, gdyż jestem wymagająca, może aż nadto, ale zawsze doceniam ciekawe pomysły, co będziecie mogli zaobserwować w kolejnym poście.

Jako ciekawostkę pozostawiam kilka prawd jak efektywnie zarządzać kreatywnością, które to szerzej omówił pan Michał Semczyszyn w swoim artykule).

1. Kreatywność nie jest zastrzeżona dla wąskiego grona wybrańców. Składa się z wiedzy, motywacji i umiejętności twórczego myślenia.

2. Wysoka inteligencja nie jest wyznacznikiem kreatywności. Inteligencja koreluje z kreatywnością tylko do pewnego momentu. Powyżej umiarkowanej wartości IQ (120), dalszy wzrost inteligencji nie wpływa na poziom kreatywności.

3. W kreatywnym podejściu wiek nie gra żadnej roli. Dla twórczego myślenia istotne znaczenie ma zarówno wiedza ekspercka, która pozwala dostrzec i zrozumieć ważne aspekty problemu, jak i niekonwencjonalne myślenie i umiejętność chwilowego oderwania się od rzeczywistości.

4. Presja czasu nie zawsze zabija kreatywność. Ludzie są mniej kreatywni, kiedy pracują pod presją czasu. Badania Teresy Amabile, profesor Harvard Business School, wykazały, że w dniach największego obciążenia pracą kreatywność pracowników malała co najmniej o 45 procent.  Jednak w przypadku gdy wskaże się ludziom cel jaki musi być zrealizowany w tym krótkim czasie wówczas efekt może być piorunujący.

5.Burza mózgów jest narzędziem do „wywoływania” kreatywności.Szalone i niepraktyczne pomysły stanowią bogate źródło inspiracji.

6. Kreatywnością można zarządzać. Tworzenie zespołów złożonych z ludzi o odmiennych stylach myślenia, różnym poziomie wiedzy i doświadczeniu, stosowanie odpowiednich systemów nagradzania i motywowania pracowników, budowanie klimatu współpracy, wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania wiedzą i pomysłami, to tylko część obowiązków, które spadają na managerów, kierowników i liderów firm.

Tak więc warto wiedzieć co to jest kreatywność, aby nie nadużywać jej szczególnie w odniesieniu do samego siebie, a jednocześnie dążyć do tego by ta rzeczywista kreatywność była rozwijana, umacniana i co ważne umiejętnie wykorzystywana.

ps. nie oddawajcie jej też „za darmo”, idąc do Klienta, mimo, że rozpiera was ogromna ochota by podzielić się z nim wszystkimi pomysłami…opanujcie to kreatywne ADHD, gdyż nie macie pewności, że Wasze koncepcje nie zostaną wykorzystane bez waszego uczestnictwa w ich realizacji.

Kończąc, oto kilka sposób na pozostanie kreatywnym.

 

jak wyżej, nawiązuję w końcu do moich wcześniejszych postów o kreatywności… dziś więc będzie trochę lirycznie – wiele przemyśleń i wniosków. Dajcie mi kilka chwil na zebranie myśli, do jutra rana post będzie gotowy… tymczasem graficzne wprowadzenie… Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w niezawodnej WIKIPEDII:Kreatywność to (postawa twórcza; od łac. creatus czyli twórczy) –…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.