Jak oceniamy pracodawców i jaki ma to wpływ na markę?

Narzędzie „globalnego wyrażania swojej opinii”, czyli Internet rozwija się coraz dynamiczniej i coraz częściej staje się jedynym (dla wielu) źródłem pozyskiwania cennych, aktualnych, rzetelnych informacji. Dzięki interaktywności Internetu mamy możliwość poinformowania „Świata” o swojej opinii na temat omawianej sytuacji, przeczytanej książki, artykułu, wypowiedzi znanej osoby itp. Możemy jednak także wyrazić swoje zażalenia, skargi, reklamacje, a nawet mówiąc wprost „wyładować” swoje emocje na tematy dnia codziennego i ludzi z którymi są stykami. Stąd właśnie powstają portale dotyczące przykładowo:

 • opinii na temat producentów/dystrybutorów
 • opinii na temat produktów/usług
 • opinii na temat inicjatyw/kampanii w Internecie/działań reklamowych itp.
 • opinii na temat pracodawcy i firmy itd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skupmy się na tej ostatniej. Od pewnego czasu powstaje coraz więcej portali dedykowanych wspomnianej aktywności. Z najbardziej znanych to: goldenline.pl, tutajpracuje.pl, opracodawcach.pl, gowork.pl, a nawet tworzone są profile na facebook’a do tegoż celu (przykładowy profil). Ich funkcjonowanie w świecie Internetu było tylko kwestią czasu. To właśnie tutaj pracownicy znajdują miejsce by się wypowiedzieć ANONIMOWO lub poszukać opinii o potencjalnym pracodawcy.

W chwili obecnej wielu zastanawia się jednak nad wiarygodnością tych opinii. Z punktu widzenia pracodawcy komentowanie jego firmy powinno być z korzyścią dla jego marki, gdy:

 • firma jest solidna, dba o pracowników i ich rozwój
 • nie ma na rynku konkurencji, która chciałaby dodać negatywne opinie o niej
 • nie dokonuje zmian personelu i nie zwalnia pracowników
 • jej pracownicy są uwielbiają swoją pracę, zawsze pracują efektywnie i nie mają „gorszych dni”.

Pytanie czy taka firma w ogóle istnieje? Raczej NA PEWNO – nie. Firma nie działa w próżni, toczy się wokół niej „życie”, pracownicy przychodzą i odchodzą, firmy konkurencyjne nieustannie śledzą ich poczynania, zatrudnione osoby to ludzie – mają lepsze i gorsze dni (co wpływa na jednorazową ich chęć wyładowania się). Skutkuje to więc możliwość zaistnienia w bazie opinii o pracodawcach. Co w tym przypadku można więc nazwać korzyścią dla firmy? Wedle mojej opinii to wiarygodność firmy w oczach pracowników/mediów/klientów jeśli większość opinii ma charakter pozytywny, możliwość zareagowania na często naprawdę wredne opinii z adnotacją nazwiska krytykowanej osoby, możliwość zdefiniowania kto dodał komentarz (szczególnie w małych firmach) jeśli pracownik ma specyficzny sposób wypowiadania się, napisał opinie po kłótni z przełożonym itp.

Czytając takie opinie można znaleźć bardzo szczegółowe informacje dotyczące firmy, które wyraźnie świadczą o tym, że niekoniecznie musi być to kłamstwo. Warto więc czytać komentarze, ale podchodzić do nich z dystansem. Sama byłam „komentowana” przez zazdrosne osoby, którym nie podobało się, że muszą pracować i że ktoś inny robi coś lepiej od nich. Efektem tego były bardzo niemiłe i FAŁSZYWE opinie. Szybko jednak zareagowałam i dzięki uprzejmości portalu usunięto je. Wiem jednak co to znaczy być niesłusznie oczernianym i jaka wynika z tego bezradność udowodnienia, że jest inaczej. Dziwię się przy tym dlaczego obecni pracownicy firmy (którzy z założenia nie chcą się zwalniać) dodają takie opinie???. Wpływa to przecież negatywnie na wizerunek firmy, potencjalnie zmniejsza jej możliwość pozyskania naprawdę dobrych pracowników, tworzy wokół marki klimat „czarnego PR”, sprawia, że Klienci mogę podchodzić do firmy w nieufny sposób. Tym samym ich praca będzie trudniejsza…

Ludzie są jednak różni i postępują wbrew logice, gdyby świat był idealny zapewne nie powstał by Internet, dla niektórych najgroźniejsze opiniotwórcze narzędzie na Świecie.

Poza opiniami, które mogą być generowane przez złych/zadowolonych pracowników są także inne, dodawane przez konkurencję, albo przez….(zresztą sami poczytajcie)

Jedynym portalem, który chce wykorzystać opinie pracowników dla poprawy relacji w firmach jest system oceny na GOLDEN LINE, który został wprowadzony w listopadzie 2011 roku. Tutaj pracownik może nie tylko wskazać ile plusów lub minusów daje pracodawcy, ale także zaopiniować jakie działania powinien poczynić pracodawca by polepszyć stosunki. Co ważniejsze (czego nie ma na innych portalach) pracownicy mogą deklarować, że chcieliby pracować w określonej firmie, opinie może wystawić użytkownik, który posiada konto w GoldenLine od co najmniej 6 miesięcy, a w swoim życiorysie zawodowym zaznaczył, że pracował dla danej firmy. Dodatkowo, w trosce o wysoki poziom merytoryczny wystawianych recenzji, muszą one przed publikacją zostać zaakceptowane przez moderatora. Średnia ilość opinii odrzucanych przez moderatorów z całości oddanych w serwisie społecznościowym GoldenLine wynosi zaledwie 10 proc. Aż 90 proc. reprezentuje  konstruktywny i rzetelny poziom pod kątem treści i charakteru wypowiedzi.

Zgodnie z badaniami (Golden line), stwierdzono również, że:

 • dodano do tej pory ponad ok.15 tys. nowych opinii
 • w ciągu ostatnich 7 miesięcy oceniono ponad 8 tys. przedsiębiorstw z 46 różnych branż. każdy użytkownik biorący udział w ankiecie, miał możliwość nadać pracodawcy do czterech „plusów” lub „minusów”. Łącznie wystawiono ich ponad 95 tys. Najczęściej dotyczyły one takich czynników jak: wynagrodzenie (47 proc.), atmosfera w miejscu pracy (38 proc.), rozwój zawodowy (29 proc.) oraz elastyczne godzin pracy (21 proc.).
 • najchętniej ocenioną branżą jest Marketing/Reklama/Public Relations, gdzie wystawiono opinię blisko tysiącu pracodawcom (14 proc. wszystkich ocenionych). Na drugim miejscu znalazły się firmy z branży handlowej. Firmy działające w tym obszarze stanowiły 13 proc. spośród wszystkich, którym wystawiono opinię. Trzecią pozycję zajęły przedsiębiorstwa z sektora finansowego (10 proc.), za którym plasuje się Inżynieria/Elektronika/Technologia (8 proc.) oraz Informatyka (7 proc.).
 • Polacy wystawili średnio 15 proc. więcej minusów niż plusów Wśród najczęściej negatywnie ocenianych firm, przodują przedsiębiorstwa z branży handlowej, które zebrały ponad 12 proc. wszystkich wystawionych minusów. Na drugim miejscu plasują się pracodawcy z branży Marketing/Reklama/Public Relations (11 proc.). Trzecie miejsce w rankingu zajmuje branża finansowa (9 proc.). Z drugiej strony te trzy branże przodują także w rankingu biorącym pod uwagę liczbę pozytywnych ocen, jednak liczba minusów wystawiona firmom z tych branż jest o blisko 13 proc. wyższa niż liczba plusów.
 • Polacy coraz częściej zamiast krytykować wychodzą z inicjatywą w kierunku dialogu z pracodawcą. 45 proc. użytkowników serwisu GoldenLine wystawiających ocenę (55 proc.)  skorzystała z możliwości udzielenia informacji zwrotnych dla pracodawców. Są to wskazówki, które może wykorzystać pracodawca, jeżeli chce usprawnić funkcjonowanie swojego przedsiębiorstwa oraz poprawić zadowolenie zatrudnionych. (źródło: salesnews)

Podsumowując, bądźcie czujni zarówno jako pracownicy jak i pracodawcy. Świat nie jest idealny, ale warto reagować szybko na działania, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wizerunek firmy, atmosferę w niej panującą i sprzedaż. Z drugiej strony – jako pracownik, warto poznać firmę, wybrać się na spotkanie zanim podejmie się decyzję czytając opinie w Internecie.

 

Narzędzie „globalnego wyrażania swojej opinii”, czyli Internet rozwija się coraz dynamiczniej i coraz częściej staje się jedynym (dla wielu) źródłem pozyskiwania cennych, aktualnych, rzetelnych informacji. Dzięki interaktywności Internetu mamy możliwość poinformowania „Świata” o swojej opinii na temat omawianej sytuacji, przeczytanej książki, artykułu, wypowiedzi znanej osoby itp. Możemy jednak także wyrazić swoje zażalenia, skargi, reklamacje, a…

2 Comments

 1. Niestety niektóre z opinii są prawdziwe i trzeba być rozważnym, ale na rozmowie warto obserwować jak zachowują siedzie, jaka kultura tam panuje, a jesli sam pracodawca zaprasza do firmy jak juz nie ma pracownikow to na pewno jest dziwne:)

 2. oceny często są słuszne, nie rozumiem tylko tych oceniających, którzy nadal pracują w tym makabrycznych firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.