Internet w akcji – czyli dlaczego Internet jako narzędzie promocji?

Internet to obecnie najdynamiczniej rozwijające się medium reklamowe – nieskończona przestrzeń możliwości w zakresie prezentacji, promocji, sprzedaży produktów i usług, ale także „platforma” służąca do nawiązania interakcji z odbiorcą, celem zaintrygowania i zachęcenia go do „akcji”.

Jako jedyne medium, mające charakter interaktywny (celem wykonania konkretnej akcji niezbędne jest działanie ze strony użytkownika) staje się ważniejszym narzędziem reklamy. Kreatywność marketingowców sprzyja rozwojowi coraz to nowych narzędzi promocji, które intensywnie wpływają na emocje/działania użytkowników. Możliwości Internetu w postaci zarówno promocji/umacniania wizerunku/prowadzenia kampanii społecznych -agitacja do działania, a nawet sprzedaży (wymiany handlowej) itp. sprawiają, ze staje się on najpotężniejszym narzędziem marketingu, ale także najgroźniejszym (np. „czarny” PR uprawiany przez konkurencję).

Internet to jednak przede wszystkim narzędzie komunikacji o ogromnym zasięgu („cały świat”). Wirtualna rzeczywistość to dla każdego z nas miejsce, gdzie można zrobić zakupy, oglądać TV, posłuchać radia, porozmawiać z znajomymi. W każdym z tych  „naturalnych” dla każdego czynnościach istnieje możliwość lokacji przekazu marketingowego (CO umiejętnie jest wykorzystywane przez marketingowców) . Początkowo Internet traktowano jedynie jako nowe medium umożliwiające komunikację (tak samo jak prasę, TV, które początkowo przekazywały komunikaty, a nie wpływały na konsumenta przekazami promocyjnymi), obecnie przekłada się doświadczenia marketingowe budowania wizerunku firmy/promocji produktów i usług itp. pozyskane w promocji w pozostałych mediach, do Internetu. Rozwój innych mediów wyraźnie pokazuje do jakiej skali może „dojść” ekspansja Internetu ..a może nawet nie zdajemy sobie sprawy jaki rzeczywiście może być jego potencjał, zważywszy, że w ciągu 10 lat rozwinął się ona bardzo dynamicznie pozyskując nowe narzędzia np. marketing mobilny.

Spójrzmy więc na Internet z punktu widzenia reklamodawcy i zastanówmy się nad możliwościami i zagrożeniami jakie dla nich niesie. Spośród tych pierwszych na uwagę zasługują:

 • globalny charakter Internetu -” okno na świat”, Internet ma charakter ponadnarodowy, umożliwia komunikację między ludźmi na całym świecie co daje mu niezwykły potencjał. Dla marketingowców to szansa na poznanie i analizę potrzeb użytkowników w podziale na szereg kategorii i targetów, możliwość zapoznania się z doświadczeniem marketingowców z innych państw (w Polsce Internet zaczął rozwijać się stosunkowo późno w relacji np. do USA), korzystanie z globalnych narzędzi promocji itp.
 • interaktywny charakter Internetu – Internet wymaga aktywnego zaangażowania użytkownika, to on musi wpisać adres strony jaką chce odwiedzić, wpisać poszukiwane słowo, „kliknąć” w wybrany artykuł itp. Stanowi to oczywiście niesamowite możliwości dla marketingowców gdyż mogą analizować poczynania użytkowników w sieci i tak dobierać narzędzia by maksymalizować oczekiwane efekty.
 • możliwość wykorzystywania przekazu multimedialnego – coraz bogatszy wachlarz multimediów umożliwia  wykorzystanie kreatywniejszych metod promocji (obok tradycyjnych banerów można zobaczyć reklamy zawierające gry, mapy, ankiety, elementy 3D itd.) przy wykorzystaniu nowych technologii (flash, dhtml, java script itp.). Marketingowcy mogą wybierać pomiędzy różnorodnymi formami reklamy, których wachlarz w innych mediach jest zdecydowanie uboższy.
 • łatwa weryfikacja skuteczności reklamy – jest to obecnie najlepiej mierzalne medium, z łatwością możemy stwierdzić efektywność działań promocyjnych dzięki statystykom, w które jest „wyposażane” każde narzędzie promocji np. kampanie e-mailingowe, adwords, kampania banerowa itp. Dostarcza on nam przykładowo informacji o tym kim jest użytkownik (narodowość, miasto, zainteresowani itp.), gdzie i ile razy „klikał” na stronie, ile czasu na niej spędził itp. Badania marketingowe w Internecie są obecnie istotnym narzędziem w rozwoju firmy i wpływają na efektywność jej działania.
 • wirusowy charakter internetu – dzięki globalizacji komunikacji, Internet stanowi jedynie medium, które umożliwia tak szybkie rozprzestrzenianie się Informacji. Marketingowcy wykorzystują to za pośrednictwem portali społecznościowych, blogów firmowych/markowych, wpisów na formach internetowych, rozsyłaniem filmów marketingowych itp. Tego rodzaju „reklama” ma zdecydowanie większy zasięg i efektywność.
 • jest to medium silnie spersonalizowane – jest to jedyne medium, które umożliwia stricte spersonalizowany „apel” do każdego użytkownika (np. e-mail z konkretnym imieniem itp.)
 • jest to medium komplementarne – doskonale współgra z innymi środkami komunikacji.
 • jest to medium wielozadaniowe – daje możliwości nie tylko promocji marki/ produktów/usług, ale także budowania wizerunku, przekazania komunikatu społecznego, uzyskania opinii użytkowników o danym problemie/temacie, sprzedaży itp.

Ma więc jakieś ograniczenia? Z pewnością nie jest idealnym medium…

 • dostęp do Internetu – na dzień dzisiejszy nie ma do niego dostępu każdy, nadal istniej ograniczenie zasięgu (w Polsce co czwarty Polak ma Internet)
 • niechęć do reklamy Internetowej – ciągle pojawiające się reklamy irytują użytkowników i zniechęcają do korzystania z niego
 • nieufność do Internetu -obawa przed zakupami w sieci, ze względu na niemożność poznania bezpośrednio sprzedawcy, obawa przed „kradzieżami” kont pocztowych, włamywaniem się do konta bankowego itp.
 • brak motywacji do nauki „starszego pokolenia” – osoby starsze z niechęcią podchodzą do edukacji w zakresie sposób poruszania się po Internecie i korzystania z niego (co ogranicza możliwości dotarcia do nich z przekazem).
 • zasięg globalny – informacje umieszczone w Internecie pozostają w nim na stałe, a co ważne dodatkowo pozycjonują strony na których się znajdują. Jest to zagrożenie dla wielu firm/ dla ich wizerunku w przypadku gdy nie postępują w porządku do klientów, pracowników, partnerów w biznesie. Niestety wiele tych komunikatów ma charakter „pomówień” i może zniszczyć wizerunek firmy, która po prostu zbyt szybko się rozwinęła co nie podobało się konkurencji.

Zanim więc zaczniesz korzystanie z Internetu jako medium promocji przeanalizuj wszystkie jego możliwości, swoje kompetencje w połączeniu z dostępnymi narzędziami i budżetem i działaj, gdyż konkurencja nie „śpi”, a w Internecie „wielkość” firmy i jej potencjał nie ma znaczenia, szansę na zaistnienie ma każdy! W dużym stopniu liczy się kreatywność i pomysłowość.

inspiracja: Marketer +, art. Karolina Jarocka.

Internet to obecnie najdynamiczniej rozwijające się medium reklamowe – nieskończona przestrzeń możliwości w zakresie prezentacji, promocji, sprzedaży produktów i usług, ale także „platforma” służąca do nawiązania interakcji z odbiorcą, celem zaintrygowania i zachęcenia go do „akcji”. Jako jedyne medium, mające charakter interaktywny (celem wykonania konkretnej akcji niezbędne jest działanie ze strony użytkownika) staje się ważniejszym…

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.