Facebook – raport tygodnia

Ze względu na fakt, że w zakończonym już tygodniu, a nawet dwóch, mówiło się wiele na temat facebook’a postanowiłam zebrać wszystko w jedną całość i udostępnić Wam na moim Blogu, być może niektórych z was to zainteresuje.

Wiemy, że facebook to fenomen. Zmienił on wiele: sprawił, że komunikacja międzyludzka stała się sprawniejsza i konkretniejsza:), przepływ informacji jest szybszy, możliwość dzielenia się upodobaniami z przyjaciółmi realna nie tylko w świecie rzeczywistym, narzędzi promocji firmy w Internecie przybyło i stały się jeszcze bardziej efektywne, możliwość prezentacji siebie w świecie internetu stała się czymś normalnym itd. Nie dziwi więc fakt, że wokół niego i jego właściciela było, jest i będzie zamieszanie. Konkurencja czeka na potknięcie, a media na nowy temat, o którym mogą napisać.

Pisze się więc o mniej ważnych i ważniejszych kwestiach, oto wybrane z tych bardziej istotnych:).

1.FACEBOOK MA MILIARD AKTYWNYCH KONT

Mark Zuckerberg poinformował, że ilość aktywnych użytkowników Facebooka przekroczyła miliard (1/7 świata). Powiedział: „Dziś rano ( 5.10.2012 r.) ponad miliard osób miesięcznie aktywnie korzystało z Facebooka. Jeśli to czytacie: dziękuję wam za to, że mogę służyć wam wraz ze swoim zespołem. Pomoc w łączeniu ze sobą miliarda ludzi jest niesamowitym życiowym doświadczeniem, z którego jestem dumny.
Jestem zdecydowany by pracować każdego dnia by Facebook był jeszcze lepszy i mam nadzieję, że pewnego dnia wspólnie będziemy mogli połączyć ze sobą resztę świata

Aktywnie korzystało czyli zalogowało się na swoje konto i polubiło, udostępniło cokolwiek. Przez trzy lata Facebook zdobył 800mln użytkowników, to bardzo dużo, nawet jeśli duża część kont to konta fikcyjne. Konkurencja w postaci google+ rośnie facebook’owi z dnia na dzień, pytanie tylko czy to rzeczywiście konkurencja? Facebook wdrożył tak wiele elementów społecznościowych, nieustannie pracuje nad ulepszeniem funkcjonalności, dodaje użyteczności i możliwości jego rozbudowy przez samego usera, tak więc będzie trudno przekonać użytkowników do innego narzędzia tego rodzaju w taki ekspresowym tempie jak zrobił to facebook.

2. PRZYCISK „I LIKE” NIEZGODNY Z PRAWEM W USA

Jak donosi serwis businessinsider.com, przycisk „I like” może on być niezgodny z amerykańskim prawem, gdyż przepisy obowiązujące w USA mówią jasno, że strony internetowe nie mogą gromadzić żadnych informacji o użytkownikach poniżej 13. roku życia bez zgody ich rodziców lub opiekunów. Tymczasem Facebook poprzez umieszczony na 9 milionach amerykańskich stron przycisk Lubię to! może dokładnie określić zainteresowania swoich użytkowników – również dzieci. Facebook zareagował w tej sprawie i opracował 20 stronicowy dokument, w którym argumentuje swoje racje, ale jeśli  urzędnicy nie przychylą się do prośby pracowników Zuckerberga, problematyczny przycisk będzie musiał zniknąć ze stron w USA, albo po jego wciśnięciu będzie się musiało pojawiać okno dialogowe, wymuszające potwierdzenie, że internauta ma więcej niż 13 lat. Zawsze więc można znaleźć lukę w prawie, która pozwoli na wbicie szpilki w konkurencję lub dobrze prosperującą firmę…

3. FACEBOOK OTWORZYŁ BIURO W WARSZAWIE – pierwsze w Polsce

Facebook otworzył w Warszawie swoje pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi będąc tu i mogąc pracować bezpośrednio z naszymi klientami z Polski i całego region Europy Środkowo-Wschodniej. Wiele firm już teraz komunikuje się ze swoimi klientami za pośrednictwem Facebooka i przynosi to znakomite rezultaty. Chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami i pozostać otwartymi na potrzeby naszych klientów, by dzięki temu przyczynić się do kolejnych sukcesów kampanii prowadzonych na Facebooku.” – powiedział Diego Oliva.

Póki co, polskie biuro Facebooka zatrudniać będzie jedynie kilku handlowców, którzy obsługiwać będą 13 krajów w regionie. Pracownicy warszawskiego biura będą ponadto współpracować z biurem w Dublinie.

To tylko szukać tam zatrudnienia:).

4. FACEBOOK MYŚLI O WYSZUKIWARCE INTERNETOWEJ

Fakt, że Facebook myśli o własnej wyszukiwarce internetowej potwierdził niedawno Zuckerberg, podczas konferencji TechCrunch Disrupt. Wynika to z potrzeby użytkowników, gdyż już teraz Facebook jest wykorzystywany jako źródło odpowiedzi na pytania ludzi. Jak twierdzi właściciel facebook, użytkownicy wolą uzyskiwać konkretne odpowiedzi na zadane im pytania, zamiast musieć je wybierać.Na razie nie wiadomo kiedy pojawi się na rynku facebookowa wyszukiwarka. Nie wiadomo też, czy nie powstanie ona wspólnie z partnerem Facebooka, czyli Microsoftem, który użycza portalowi mechanizmu Bing.

jak dla mnie tym lepiej, pytanie jak bardzo będzie funkcjonalna i użyteczna, gdyż nie można być asem we wszystkim:).

5. OGROMNA ILOŚĆ FAŁSZYWYCH KONT NA FACEBOOK

Facebook stwierdza, że 8,7 procent jego użytkowników to fałszywe konta. Po przeliczeniu na sztuki, oznacza to, że 83 miliony użytkowników nie powinno zostać uwzględnionych w raporcie finansowym (dane z złożonych papierów do amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd).

Fałszywe konta dzielą się na kilka kategorii. Po pierwsze, zduplikowane konta (czyli kilka kont jednej osoby), które stanowią 4,8 procent użytkowników Facebooka. Po drugie, konta firmowe błędnie założone jako konta użytkownika (2,4 procent). Po trzecie, konta spamerskie i inne naruszające regulaminu Facebooka (1,5 procent). Z jednej strony to bardzo dużo, z drugiej to tylko 8%! Jednak i tak facebook ma problem i nie wie jak z nim walczyć.

6. NA FACEBOOK’U BĘDZIE MOŻNA KUPIĆ PREZENT DLA ZNAJOMYCH

Wyglądałoby to prawdopodobnie tak:  Janek obchodzi dziś urodziny, wyślij mu prezent…czyli następna komercyjna zabawka umożliwiająca product placement dla wielu marek.

Podobno zasady miały by być proste: wystarczy kliknąć ikonę przy informacji o urodzinach lub ważnym wydarzeniu i wybrać prezent. Facebook skontaktuje się z obdarowanym żeby dowiedzieć się pod jaki adres kurier ma dostarczyć podarunek, za który zapłacimy w momencie składania zamówienia lub po odbiorze. W celu wprowadzenia prezentów, sieć społecznościowa kupiła w maju aplikację Karma. Dodatkowo trzeba było podpisać umowy z setką sprzedawców i wdrożyć ich system, który nie od razu działać będzie na całym świecie. Facebook Gifts będzie bowiem od razu dostępne z poziomu aplikacji mobilnych.

Jeśli będzie ciekawa oferta i warunki to z pewnością aplikacja odniesie sukces. Może się rozwinąć nowa sieć sprzedażowa, do której będą chciały przystąpić największe marki.

7. FACEBOOK PHONA NIE BĘDZIE!?

Pamiętacie wizualizację iphona facebook, jaką niedawno wypuścił lider sieci społecznościowych?

Facebook zapowiadał, że chce wprowadzić na rynek własny smartfon. Problem w tym, że nie ma systemu, na którym miałby działać, nie ma producenta, który miałby go wytwarzać i nie ma pomysłu, żeby przekonać konsumentów, że taki produkt ma w ogóle sens… to wszystko więc to blef…

Dlaczego?

Załóżmy, że Facebook chce stworzyć swój smartfon na bazie własnego systemu operacyjnego, którego jeszcze nie ma. Pomimo gigantycznych funduszy, jakimi dysponuje nie będzie w stanie pokonać bariery, jaka stoi na przeszkodzie wszystkim projektom tego typu: braku czasu. Stworzenie systemu zajmuje lata! (np. Apple prace nad Iphonem prowadziło przez 3 lata). Facebook tymczasem o swoim smartfonie pomrukuje już kilka lat – miał powstać w porozumieniu z HTC, miał być hitem już w 2010 r. Wyszła z tego niezbyt udana ChaCha. A przecież Mark Zuckerberg trzyma w siedzibie firmy (być może nawet pod kluczem) setki inżynierów przejętych wraz z kilkudziesięcioma firmami. Jak ostatnio donosiły media planuje podebrać specjalistów o tworzenia telefonów Apple, ale bez względu na to, jak wielki budżet przeznaczy na projekt nie ma realnych szans na jego ukończenie szybciej niż w około dwa lata.

Poza tym Facebook zapomina, że dostępność do portali społecznościowych nie jest jedyną funkcjonalnością, na jakiej będzie zależeć konsumentom. Co z aplikacjami, które trzeba będzie napisać – czy deweloperzy z całego świata przyjmą nowe „dziecko do wykarmienia” z otwartymi ramionami? Jak Mark Zuckerberg zamierza ich przekonać do inwestycji czasu i pieniędzy w swojego „potomka”.

Facebook najzwyczajniej się spóźnił. To Google stworzyło rdzeń podstawowych aplikacji i usług, wokół których rozrasta się Android – Play, Google Maps,Gmail.

Jakie więc opcje ma Zuckerberg? Wyłącznie sięgnąć po coś, co już funkcjonuje, przejąć to, wejść w spółkę, ale nie tworzyć wszystkiego od podstaw. Na rynku jest kilka systemów i środowisk, po które można by sięgnąć: Tizen, Ubuntu. Mozilla. Jest też webOS, który można by odkupić. ALE NA TO WSZYSTKO POTRZEBA CZASU. (żródło: http://technologie.gazeta.pl)

8. NAJSTARSZA UŻYTKOWNICZKA FACEBOOK’A MA 101 LAT!

Florence Detlor jest najstarszą użytkowniczką portalu Facebook. Zarejestrowała się 3 lata temu, w sierpniu 2009 roku, w wieku 98 lat. W tym roku Florence poznała założyciela Facebooka – Marka Zuckerberga, który nota bene mógłby być jej prawnuczkiem, oraz Sheryl Sandberg, COO portalu. To wszystko podczas imprezy Facebook HQ, której 101-latka była najstarszym uczestnikiem. Co ciekawe, Florence mieszka w Menlo Park, gdzie mieści się obecna siedziba Facebooka. (ZRODLO: TECH.WP.PL)

🙂

 

 

 

Ze względu na fakt, że w zakończonym już tygodniu, a nawet dwóch, mówiło się wiele na temat facebook’a postanowiłam zebrać wszystko w jedną całość i udostępnić Wam na moim Blogu, być może niektórych z was to zainteresuje. Wiemy, że facebook to fenomen. Zmienił on wiele: sprawił, że komunikacja międzyludzka stała się sprawniejsza i konkretniejsza:), przepływ…

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.